Ľudovítovi Makóovi a Borisovi Beňovi zrušili obvinenie

Prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) Košice zrušil obvinenie exšéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovítovi Makóovi a exnámestníkovi riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisovi Beňovi. Zároveň zastavil trestné stíhanie pre zločin krivého obvinenia i zločin krivej výpovede a krivej prísahy. Obvinenie prokurátor označil za predčasné a nezákonné. Je podľa neho nepochybné, že sa stíhaný skutok nestal. TASR o tom informovala hovorkyňa KP Košice Jarmila Janová.

01.06.2022 15:54
debata (9)

„Prokurátor poukázal na dôsledné rešpektovanie rozhodnutí Okresného súdu Bratislava III a Krajského súdu v Bratislave v konaní o návrhu prokurátora KP v Bratislave na vzatie obvinených do väzby,“ spresnila hovorkyňa. Tiež poukázal na viaceré skutočnosti spochybňujúce dôvody vznesenia obvinenia a na neprípustnosť vedenia dvoch súbežných trestných konaní v rovnakej trestnej veci, v ktorej už bola podaná obžaloba na Špecializovaný trestný súd (ŠTS).

„Uznesenie v časti o zastavení trestného stíhania nie je právoplatné, pretože proti nemu je prípustná sťažnosť viacerých procesných strán,“ dodala Janová.

Polícia oboch zadržala 2. apríla. Ľudovíta M. vtedy obvinila z krivej výpovede a prísahy. Borisa B. z krivého obvinenia, prísahy a výpovede. Prípad sa mal týkať skutku, pre ktorý je už podaná obžaloba na bývalého riaditeľa SIS Vladimíra P. Podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi minulý týždeň v tejto korupčnej kauze ŠTS schválil dohodu o vine a treste.

V stredu zároveň zamietol ŠTS v Pezinku žiadosť Borisa B. o obnovu konania v korupčnej kauze Judáš. Vlani ho v tomto prípade odsúdili na trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov. Dostal aj peňažný trest 14.000 eur.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Ľudovít Makó #Boris Beňa