ŠÚKL eviduje 11 073 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili k utorku v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 11 073 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1694 ako závažné. ŠÚKL o tom informuje na svojom webe. Pripomína, že štatistiku k hláseniam bude zverejňovať na mesačnej báze.

01.06.2022 16:22
debata (33)

Ústav eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a pri troch ako pravdepodobný. „Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený,“ dodal ústav.

ŠÚKL pripomína, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne počas niekoľkých dní odznievajú. Výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od viacerých faktorov, napríklad od celkového zdravotného stavu človeka, od veku, iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede či od psychického nastavenia človeka.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #koronavírus #Covid-19