ESĽP oznámil zmier medzi SR a poškodenými Rómami z razie v Moldave nad Bodvou

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo štvrtok oznámil uzatvorenie zmieru medzi SR a skupinou ôsmich Rómov, ktorí boli obeťami policajnej razie v Moldave nad Bodvou v roku 2013. V rámci mimosúdnej dohody sa SR zaviazala zaplatiť sťažovateľom odškodné nemajetkovej ujmy vo výške 110 000 eur a tiež daňové náhrady.

02.06.2022 12:24 , aktualizované: 16:30
eslp, esľp, europsky sud pre ludske prava Foto: ,
Európsky súd pre ľudské práva. Ilustračné foto.

Rómovia sa v prípade zasahujúcich policajtov sťažovali na zneužitie právomocí, zlé zaobchádzanie a diskrimináciu počas samotnej razie a neskôr aj na policajnej stanici.

ESĽP koncom marca tohto roku dostal vyhlásenia o zmieri podpísané oboma stranami. Uvádza sa v ňom, že vláda SR sa vlani v júni ospravedlnila obetiam „za spôsob zásahu ozbrojených zložiek štátu v Moldave nad Bodvou v roku 2013“ a „za krivdu a utrpenie, ktoré poškodeným a ich rodinám spôsobilo zdĺhavé hľadanie pravdy“. Vláda sa zároveň v mene štátu zaviazala predísť podobným zlyhaniam v budúcnosti. Toto ospravedlnenie je podľa vyhlásenia zároveň signálom, že bezpečnostné zložky majú „úprimný záujem o opätovné získanie dôvery občianskej spoločnosti“.

Sťažovatelia sa vo svetle spomínaného odškodného zriekli ďalších nárokov voči SR v tomto prípade. Odškodné je splatné do troch mesiacov od oznámenia o rozhodnutí súdu.

Ako pripomenulo slovenské ministerstvo spravodlivosti, vyplatenie odškodného bude znamenať konečné vyriešenie prípadu.

Uzavretie dohody víta aj Kancelária verejného ochrancu práv pripomínajúc, že v prípade sa angažovali bývalé verejné ochrankyne práv Jana Dubovcová i Mária Patakyová. „Je však potrebné dodať, že cesta k spravodlivosti bola pre poškodených náročná a veľmi dlhá, keďže od razie uplynulo takmer už deväť rokov,“ uviedol Tomáš Čitbaj, generálny riaditeľ sekcie ochrany základných práv a slobôd v Kancelárii verejného ochrancu práv.

Pri akcii 19. júna 2013 v rómskej osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou zasahovalo viac ako 60 policajtov. Podľa Európskeho centra pre práva Rómov (ERRC) pri razii utrpelo zranenia viac ako 30 Rómov vrátane detí.

Právny konzultant ERRC Michal Zálešák pripomenul, že postihnutí Rómovia sa domáhali spravodlivosti u viacerých inštitúcií deväť rokov. „Počas nich boli sťažovatelia postihovaní orgánmi činnými v trestnom konaní len preto, že sa odvážili domáhať sa svojich práv a sťažovať sa na brutálny policajný zásah,“ dodal Zálešák.

Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR, ktorá zásah vtedy preverovala, konali policajti v súlade so zákonom. Prokuratúra následne Rómov, pôvodne v pozícii poškodených, obžalovala z trestného činu. Tí vinu celý čas odmietali.

chyba
Viac na túto tému: #Moldava nad Bodvou #policajná razia