Zanedbávaná téma
Samospráva sa hneď od začiatku proti balíčku búrila. Vyšší daňový bonus znamená menej podielových daní. Obce hneď začali upozorňovať, že menej peňazí bude znamenať aj nižšiu kvalitu života obyvateľov obcí. Ako zdôraznili viacerí starostovia a primátori, nebudú mať peniaze na opravy chodníkov, detských ihrísk, opravy osvetlení. Niektoré obce upozorňovali, že zrejme zvýšia miestne dane. Iné zasa upozorňovali, že ak aj zvýšia dane, majú obavy, či ich najmä starší ľudia či rodiny s deťmi dokážu zaplatiť.
Prezidentka si vypočula aj druhú stranu – teda zástancov prorodinného balíčka. „Dozvedeli sme sa, že z vecného, obsahového hľadiska nie sú výhrady, čo nás, samozrejme, teší, že ten obsah a rodinná politika nie sú problémom,“ konštatoval po stretnutí Tomáš Kováčik z Asociácie za život a rodinu.
Dodal, že „už desiatky rokov prorodinní aktivisti žiadajú komplexnú rodinnú politiku na Slovensku“. "Vždy sú nejaké iné priority. Preto veríme, že tento prvý krok bude úspešný,“ myslí si Kováčik.
„Otázka podpory rodín sa tu rieši už dvadsať rokov a konečne niekto taký zákon prijal. Takže nie je pravda, že by sa tu o tom nediskutovalo. Okolité krajiny, každá jedna, menej zaťažuje rodiny daňami a odvodmi ako práve Slovensko. My dobiehame niečo, čo sme mali mať dávno, preto ho treba podpísať," mieni Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku. Podľa neho sa v takýchto ťažkých témach ťažko hľadá kompromis. „Toto už prešlo Národnou radou, preto by bolo veľmi dobré, aby to pani prezidentka podpísala,“ podčiarkol s tým, že on protiinflačný balíček vníma aj ako preventívne opatrenie, aby sa rodiny s deťmi „neprepadali z normálnu do sociálnych problémov“.