Pokračovanie článku: Kandidáti na post šéfa RTVS predstavili svoje projekty

Rezník hovorí, že RTVS potrebuje ročne 200 miliónov eur

Jaroslav Rezník počas verejného vypočutia... Foto: SITA, Brano Bibel
jaroslav rezník Jaroslav Rezník počas verejného vypočutia kandidátov na funkciu generálneho riaditeľa RTVS. 13. jún 2022

Nové programové ponuky, rozširovanie digitálneho vysielania či siete DAB, ale aj využitie výškovej budovy v Mlynskej doline boli predmetom prezentácie opätovnej kandidatúry Jaroslava Rezníka na post generálneho riaditeľa RTVS. Svoj projekt riadenia a rozvoja RTVS, ktorý predstavil na pondelkovom verejnom vypočutí, nazval Tajomstvo rovnováhy.

„RTVS je obrovské puzzle, ktorého jednotlivé dieliky musia do seba presne a logicky zapadať. V tom je tajomstvo hľadania rovnováhy RTVS,“ uviedol na vysvetlenie.

Komplex RTVS v rámci vízie riadenia a rozvoja rozdelil do 15 oblastí zahrňujúcich financovanie a prevádzku, programovú službu, distribúciu signálu, rozširovanie online služieb či činnosť kreatívnych centier RTVS.

V rámci financovania apeluje na zvýšenie dlhodobo poddimenzovaného financovania RTVS, spomenul nevyhnutné zvýšenie koncesionárskych poplatkov, respektíve príjmov na základe zmluvy so štátom. „Vyrovnaný, stabilný a rozvojový rozpočet je základným stavebným kameňom pre RTVS,“ upozornil. „Na to, aby RTVS dokázala plniť všetky úlohy, ktoré sú na ňu kladené, potrebuje dosiahnuť ročný príjem na úrovni 200 miliónov eur,“ naznačil.

Po formátovom spresnení jednotlivých programových okruhov načrtol vo svojej prezentácii viacero rozvojových plánov, napríklad samostatný detský televízny okruh na online platformách. „Nebude postavený len na princípe on demand, ale bude poskytovať aj lineárnu službu detských programov,“ vysvetlil. Vo svojej vízii ponúka tiež samostatnú dramaturgiu denných seriálov v internom prostredí či nový programový okruh v Slovenskom rozhlase Ľudovka, zameraný na folklórnu produkciu. „Táto služba bude šírená prostredníctvom siete digital audio broadcasting (DAB), ktorú chceme rozvíjať, aby sa zo súčasného približného 35-percentného pokrytia rozšírila na viac ako 90-percentné v roku 2027,“ priblížil Rezník.

Avizoval ďalšie rozširovanie online služieb a šírenia programových služieb v online prostredí. „To je budúcnosť RTVS, preto aj naším cieľovým zámerom je dosiahnuť stav, keď budeme môcť všetkým záujemcom zabezpečiť slobodný a voľný prístup k programovým obsahom a službám RTVS,“ zdôraznil.

Potvrdil takisto ďalšie posilňovanie autonómie regionálnych štúdií v Košiciach a Banskej Bystrici, vytvorenie podmienok na vysielanie Reginy zo západného Slovenska. V jeho pláne je tiež dobudovať a efektívne prevádzkovať vznikajúce kreatívne centrá v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Avizuje i riešenie výškovej budovy v RTVS v bratislavskej Mlynskej doline. Tá by sa po rekonštrukcii mala stať určitým kultúrnym centrom, ktorú by mohli využívať organizácie predovšetkým v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry.

Jaroslav Rezník

V roku 1990 ukončil štúdium slovenského a ukrajinského jazyka a literatúry na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Prešove, kde v rokoch 1991 – 1993 pôsobil ako odborný asistent na katedre slovenského jazyka a literatúry.

Riaditeľom Regionálneho štúdia Slovenského rozhlasu (SRo) v Košiciach bol od roku 1993 do roku 1997. V rokoch 1997 – 2005 bol generálnym riaditeľom Slovenského rozhlasu v Bratislave. Na Ministerstve kultúry (MK) SR ako hlavný štátny radca pôsobil v rokoch 2005 – 2007. Z pozície generálneho riaditeľa viedol desať rokov (2007 – 2017) Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR).

Za generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) ho poslanci Národnej rady (NR) SR zvolili 20. júna 2017, funkcie sa ujal 1. augusta 2017. V auguste 2022 mu vyprší päťročné funkčné obdobie. Opätovne sa uchádza o post generálneho riaditeľa RTVS.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Jaroslav Rezník
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy