Matovič protest učiteľov nepodporí, Ondek ho tam nechce. Minister kritizuje Gröhlinga

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa na stredajšom proteste učiteľov za vyššie platy nezúčastní. Predseda školských odborárov Pavel Ondek totiž účasť politikov na proteste odmieta.

13.06.2022 11:52 , aktualizované: 12:41
Matovič Foto: ,
Minister financií Igor Matovič prichádza na zasadnutie vlády.
debata (10)

„Ponúkol som sa opakovane pánovi Ondekovi, že chcem na ten protest ísť," povedal Matovič. Školskí odborári sa však podľa neho rozhodli, že účasť politikov na proteste nechcú.

Protest učiteľov sa uskutoční v stredu 15. júna v Bratislave. „Som pripravený kedykoľvek, keď mi aj minútu pred tým protestom zavolá, tak určite dobehnem,“ povedal Matovič.

skola, škola,školstvo, učitelka, učitel, žiak, Čítajte viac Horúci zemiak pred štrajkom učiteľov: Viac peňazí na platy

Matovič zároveň verí, že učitelia pri proteste vyvinú tlak na ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) a ten prestane blokovať zvýšenie niektorých daní, z ktorých zisk by sa mohol využiť na lepšie platy v školstve. Gröhling namieta navrhované opatrenia v Matovičovom protiinflačnom balíku. Trvá na tom, že najprv treba riešiť platy učiteľov, až potom napríklad krúžkovné.

Hádže sa o zem a blokuje rokovania

Cesta na zvýšenie platov v školstve podľa Matoviča vedie cez zvýšenie niektorých daní, ako je daň z liehu, hazardu či z mimoriadneho zdanenia najbohatších firiem. Matovič podľa vlastných slov potrebuje pomoc od učiteľov, aby Gröhlingovi vysvetlili, že má byť ministrom školstva a nie „ministrom liehu, hazardu a extrémne bohatých firiem“. Práve pre tieto oblasti sa Gröhling podľa Matoviča „hádže o zem“ a blokuje koaličné rokovanie.

Myslí si, že poslanci Národnej rady (NR) SR by mali prelomiť veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri protiinflačnom balíku, ktorý obsahuje okrem iného aj príspevky na krúžky. Nevidí problém v tom, aby o legislatívnej zmene a jej prijímaní rozhodol následne Ústavný súd SR.

protiinflačná pomoc, Matovič, Gyimesi Čítajte viac Ústavný právnik Bujňák: Najlepší scenár je prijať pripomienky prezidentky

Naopak, strana SaS a Gröhling vidia cestu práve v neprelomení veta. Poslanci majú podľa Gröhlinga príležitosť ušetriť stovky miliónov eur. „Prezidentka veľmi správne pomenovala výhrady k voľnočasovým poukazom, pretože keď nemáme zabezpečený hlavný čas detí, nemôžeme riešiť krúžkovné, navyše bez akýchkoľvek pripomienok a medzirezortného pripomienkového konania,“ podotkol.

Poznamenal, že napríklad poukazy majú stáť 400 miliónov eur za rok, pričom desaťpercentné zvýšenie platov učiteľov stojí ročne 180 miliónov eur. Pripomenul, že školy bojujú so zvyšovaním cien energií, rekonštrukciami i nárastom počtu žiakov od septembra. „O všetky tieto financie sme ministerstvo financií žiadali. Na toto všetko, ako aj na platy nepedagogických pracovníkov v školstve by bolo vhodné využiť tieto financie. Pretože dôležitý je základ,“ podčiarkol minister školstva. Pri navrhnutom krúžkovnom vidí aj ďalšie problémy, ako sú kontrola či register a ďalšie.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast Čítajte viac Odvolá Heger ministra Matoviča? Teraz alebo nikdy
10 debata chyba
Viac na túto tému: #školstvo #protest #Igor Matovič #platy učiteľov #štrajk učiteľov