Konfrontácia exsiskára Arpáša a svedka Makóa priniesla ešte väčšie rozpory

Konfrontáciou obžalovaného exšéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomíra Arpáša a medzi svedkom, bývalým riaditeľom Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítom Makóom, pokračovalo v pondelok hlavné pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica.

13.06.2022 15:16
Ľubomír Arpáš Foto: ,
Obžalovaný bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš na ŠTS v Banskej Bystrici 3. januára 2022
debata (4)

Arpáš čelí obžalobe z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu podplácania. Tvrdí, že je nevinný, nič nespáchal a skutky sa nestali. Obvinili ho v rámci policajnej akcie Babylon.

Obaja sa v pondelok v súdnej sieni slovne pochytili. Makó totiž hovorí, že obžalovaný mu údajne núkal 200 000 alebo 300 000 eur, ktoré vnímal ako všimné za to, že vybaví isté záležitosti daňového charakteru. Záznam z toho neurobil a neoznámil to ani ďalším orgánom.

„Ste notorický klamár, prečo tak flagrantne klamete? Nechápem prečo,“ reagoval počas konfrontácie Arpáš.

„Aj po konfrontácii zostali rozpory medzi mojím klientom a svedkom a sú ešte rozsiahlejšie, a to jednak, čo do miesta stretnutia aj obsahu. Dokonca dnes sa zistilo, že boli až tri, hoci pôvodne sa hovorilo o dvoch stretnutiach. Sú hrubé rozpory v skutkovom deji. Navyše, dozvedel som sa kľúčovú informáciu, že svedok nehovorí pravdu, ale nemám ešte súhlas od klienta o tom hovoriť,“ reagoval obhajca Ondrej Urban.

Obhajoba má viaceré návrhy na doplnenie dokazovania, zatiaľ ešte nemá odpoveď, či ich súd vykoná.

Podľa obžaloby mal Ľubomír Arpáš spoločne s ďalšími dvoma mužmi vydierať majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa, ktorý bol obvinený v inej daňovej trestnej činnosti. Od podnikateľa mali obžalovaní žiadať úplatky výmenou za to, že polícia nebude vyšetrovať podozrenia v jeho firmách.

Poškodená strana si v rámci konania uplatňuje náhradu škody voči obžalovaným vo výške 1 750 000 eur.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #SIS #Ľubomír Arpáš #Ľudovít Makó #Akcia Babylon