Marcinkovej i Sakovej chýba vo vetovanom balíku pomoc najzraniteľnejším

V protiinflačnom balíčku nie sú zahrnuté najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, pomoc musí byť včasná a adresná. Zhodli sa na tom poslankyne parlamentu Vladimíra Marcinková z klubu SaS a Denisa Saková (nezaradená). Za prelomenie veta prezidentky nezahlasuje ani poslanec pôsobiaci v PS Tomáš Valášek, povedal jeho stranícky šéf a europoslanec Michal Šimečka. Poslankyňa Monika Kavecká (OĽANO) nevie, či má balíček stopercentnú podporu v klube OĽANO, sama zaň zahlasuje. Práve rodiny s deťmi sú podľa nej najzraniteľnejšou skupinou. Uviedli to v nedeľnej relácii TA3 V politike.

19.06.2022 13:14
debata (4)

„Z tohto balíka sa vypustili dôchodcovia a pracujúci, ktorých príjem je pod úrovňou 1686 eur v hrubom príjme,“ skonštatovala Saková. Pokiaľ sa do balíka nezahrnú tieto dve skupiny, poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase ho podľa nej nepodporia. „Nie je pravdou, že ide o protiinflačný balíček,“ myslí si Marcinková. Chýba jej pomoc pre najchudobnejšie skupiny obyvateľstva, najmä seniorky, ktoré žijú samy, matky-samoživiteľky či jednorodičov. Podporila by návrh na zvýšenie príspevku na bývanie. Nepáči sa jej plošná podpora, pomáha sa tým podľa nej inflácii.

Kavecká deklaruje, že koalícia myslí aj na dôchodcov. Spomenula napríklad vyplatenie 13. dôchodku skôr či valorizáciu dôchodkov. Vláda podľa nej rieši to, čo iní sľubovali.

Predmetom balíka je aj tzv. krúžkovné. Šimečka by bol za to, aby sa namiesto neho zvýšili platy učiteľom a zdravotníkom. Podľa Kaveckej prinesie krúžkovné vyššie príjmy aj učiteľom. Saková i Marcinková vidia zdroje na vyššie platy učiteľov v nadvýbere daní.

Konflikty v koalícii vytvára jeden človek, pnutie v koalícii má „meno aj priezvisko“, hovorí Marcinková. Šimečka si myslí, že premiér Eduard Heger by mal ministra financií Igora Matoviča (obaja OĽANO) odvolať. „Pokračovanie tejto vlády, kde Igor Matovič ju de facto riadi, škodí tejto krajine,“ povedal. Kavecká podotkla, že to nie je také jednoduché, keďže Matovič je aj lídrom hnutia, poukázala na koaličné dohody.

Nedostatok zdravotného personálu podľa Kaveckej treba riešiť systémovými krokmi. Upozornila, že treba motivovať aj zotrvanie starších, skúsenejších zdravotníkov v systéme.

Odvolanie ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) podľa Sakovej poslanci Hlasu podporia, ostatní diskutéri sa postavili za zotrvanie Sulíka vo funkcii.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #protiinflačný balíček
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy