Štvorica obvinených z akcie Voz zostáva stíhaná na slobode

Štvorica zadržaných v rámci policajnej akcie Voz zostáva stíhaná na slobode. Najvyšší súd SR ich v pondelok nevzal do väzby. Potvrdil tým predošlé rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Obvinenia sa týkajú závažnej ekonomickej trestnej činnosti.

20.06.2022 15:01
tipos, naka Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

Najvyšší súd uviedol, že trestné stíhanie je dôvodné, a to „najmä na základe zosumarizovaných účtovných dokladov a výpovedí svedkov“. Predsedníčka senátu spresnila, že sa obvinení mali podieľať na vytvorení reťazca firiem, ktorých činnosťou malo prichádzať k znižovaniu daňovej povinnosti.

Marek Kaňka TIPOS Čítajte viac Kaňka odstúpil z vedenia TIPOS-u

Dôvody kolúznej a preventívnej väzby súd nenašiel. Skonštatoval, že nebola splnená naliehavá a urgentná obava z ovplyvňovania svedkov. „Táto trestná činnosť je vyšetrovaná už pomerne dlhú dobu,“ povedala predsedníčka senátu s tým, že obvinení sa trestnej činnosti mali dopúšťať do konca roka 2018.

Richard Sulík Čítajte viac Sulík radí Matovičovi, čo so šéfom Tiposu

V rámci policajnej akcie 9. júna vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil dovedna 25 fyzických a šesť právnických osôb. Zadržaných bolo 13 osôb. Ide o podozrenia z pokračovacieho zločinu skrátenia dane a poistného, spáchaný organizovanou skupinou a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Únik na dani ku škode štátneho rozpočtu predstavuje podľa prokuratúry 9,2 milióna eur. Obvineniu čelí aj Marek Kaňka, ktorý následne odstúpil z pozície generálneho riaditeľa spoločnosti Tipos.

debata chyba
Viac na túto tému: #Tipos #Marek Kaňka #akcia voz