Pokračovanie článku: Parlament prelomil veto prezidentky, schválil Matovičov balíček v pôvodnom znení

Droba: Poslanci paralyzovali financovanie samospráv

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba na sociálnej sieti uviedol, že 77 poslancov paralyzovalo financovanie samospráv.

Podľa Drobu už bolo všetko povedané. „Zástupcovia samospráv vysvetlili vláde aj NR SR, prečo je daňový bonus pre nás likvidačný. Ako župan som frustrovaný, lebo budeme musieť stopnúť niekoľko vynikajúcich projektov. Odteraz budeme len údržbári,“ zdôraznil Droba. Ako dodal, ešte verí v malú šancu, že opäť zasiahne prezidentka, pozastaví účinnosť zákona a dá návrh na Ústavný súd SR. „Lebo daňový bonus rodinám oveľa viac vezme, ako dá. A som pripravený to spolu s kolegami komukoľvek odborne, konkrétne, s prepočtami, bez emócií vysvetliť," uzavrel Droba.

ZMOS: NRSR uvalila schválením protiinflačného balíka hrozby pre samosprávy

Rozhodnutie poslancov berie Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) na vedomie s tým, že už pomerne krátky čas v realite ukáže, že jeho výhrady a riziká neboli strašením, ale hrozbami, ktoré takto parlament uvalil na mestá, obce aj samosprávne kraje, uviedol ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák.

„Parlamentná väčšina zároveň ukázala, že dodržiavanie legislatívneho procesu a ekonomická predvídateľnosť pre ňu nie sú dôležité,“ dodal. Je presvedčený, že primátori a starostovia v parlamente, ktorí asistovali prelomeniu veta prezidentky Zuzany Čaputovej, vytvorili poriadne problémy svojim vlastným samosprávam a tiež všetkým ostatným. „Očakávame, že prezidentka sa obráti na Ústavný súd SR a práve jeho verdikt dá tiež vysvedčenie parlamentu,“ povedal Kaliňák.

Väčšina parlamentu sa podľa ZMOS-u stredajším rozhodnutím obrátila chrbtom samosprávam, ale aj skupine sociálnych partnerov. „Svojím hlasovaním dali najavo, že im nezáleží na argumentoch tých, čo tvoria ekonomické hodnoty, obhajujú práva zamestnancov a tiež samospráv, ktoré robia všetko pre dostupnosť služieb a obslužnosť územia,“ vysvetlil.

© Autorské práva vyhradené

380 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #protiinflačný balíček
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy