Čaputová: Moc, ktorá nemá pravdu, nemá šancu obstáť

Deň pamiatky obetí komunistického režimu je apelom, aby sme nestrácali historickú pamäť. Na sociálnej sieti to pri príležitosti pamätného dňa uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. V piatok si desiatky tisíc obetí komunistického režimu Slovensko pripomenie po druhý raz.

24.06.2022 13:30
debata (91)

„Aby sme nezabudli na prenasledovaných, mučených, väznených či popravených spoluobčanov. A zároveň nám tento deň pripomína, že moc, ktorá nemá pravdu, nemá ani šancu obstáť. Túžba po pravde a slobode napokon zakaždým zvíťazí,“ napísala hlava štátu.

Čaputová ocenila, že pamiatku obetí komunistického režimu si pripomíname v deň súdneho procesu so Silvestrom Krčmérym. Ten bol podľa nej odvážnym bojovníkom za pravdu.

Krčméry: Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu

Silvester Krčméry bol politický väzeň, katolícky disident a lekár. Bol jedným z brutálne mučených a väznených, ktorý svoje zásady nezradil ani pod nátlakom komunistickej moci. Previniť sa mal tým, že organizoval náboženské spoločenstvá medzi ľuďmi bez politického zamerania.

Po nástupe komunizmu bol za svoje náboženské aktivity prenasledovaný, koncom júla 1951 zatknutý a obžalovaný z vlastizrady. Vo vyšetrovacej väzbe strávil tri roky, z toho 14 mesiacov na samotke. Vystavený bol rôznym druhom psychického a fyzického mučenia, zlomili mu 12 rebier, ale nezlomili jeho vieru a presvedčenie.

vyhlásenie, protiinflačný balíček, Zuzana Čaputová Čítajte viac Čaputová: Odchodom okupačných vojsk sa zavŕšili zmeny začaté 17. novembra "89"

V roku 1954 odsúdil Vojenský súd v Trenčíne Silvestra Krčméryho za vlastizradu na 14 rokov. Vo väzení bol celkovo 13 rokov, dva mesiace a 18 dní, z ktorých strávil desať rokov vo viacerých väzniciach a pracovných táboroch. Svoje záverečné vystúpenie na procese zakončil 24. júna 1954 pamätnými slovami: „Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu! Tú moc vám nezávidíme a netúžime po nej, nám stačí tá pravda! Lebo je väčšia a silnejšia ako moc!“ Táto obhajoba patrí k najpôsobivejším svedectvám viery a volania po slobode svedomia, aké za železnou oponou vznikli.

Anulovať právoplatnosť odsúdenia sa podarilo Krčmérymu po páde komunistického režimu. V roku 1990 ho rehabilitoval ten istý trenčiansky vojenský súd, ktorý ho nezákonne odsúdil, a tak sa spravodlivosti dočkal až po 36 rokoch od súdneho verdiktu.

Obete si Slovensko pripomína pamätným dňom po druhý raz

Po viac ako 30 rokoch od pádu komunistického režimu v bývalom Československu schválila Národná rada (NR) SR 3. novembra 2020 novelu zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, na základe ktorej sa 24. jún stal Dňom pamiatky obetí komunistického režimu. Po prvý raz sa tento pamätný deň pripomínal 24. júna 2021.

„Každý národ by si mal ctiť ľudí, ktorí neváhali obetovať svoju slobodu za to, aby sa dostala ostatným. Toto zvlášť platí o tých, ktorí na vlastnej koži prežili teror komunistických väzníc a vyšli z nich utužení a verní svojmu vlastnému presvedčeniu, ktoré bolo v protiklade k vládnej doktríne,“ píše sa v dôvodovej správe k novele zákona, ktorú predložili koncom augusta 2020 poslanci za OĽANO.

Predkladatelia návrhu poukázali na to, že v rokoch 1948 až 1989 odsúdili a uväznili z politických dôvodov na Slovensku vyše 70 000 ľudí. Neoprávnené rozsudky smrti vykonal komunistický režim nad piatimi desiatkami ľudí, nútenými prácami prešlo viac ako 13 000 občanov a internovaných bolo takmer 5 000 rehoľníčok a rehoľníkov.

Pri príležitosti prvého pripomenutia Dňa pamiatky obetí komunistického režimu otvorili 24. júna 2021 v Košiciach prvé slovenské multimediálne Múzeum obetí komunizmu, ktoré návštevníkov pri vchode víta nápisom: Obete komunizmu nám pripravili cestu k dnešnej slobode.

91 debata chyba
Viac na túto tému: #obete komunizmu #Zuzana Čaputová