Slovensko preberá predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke

Slovenská republika preberá v piatok predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke (V4). Ide v poradí o šieste slovenské predsedníctvo v tejto skupine, ktoré sa tentoraz uskutoční v kontexte ruskej invázie na Ukrajinu. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

01.07.2022 11:03
Ivan Korčok Foto: ,
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok
debata (3)

Rezort diplomacie podotkol, že vzhľadom na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine musí byť spolupráca krajín viac ako kedykoľvek predtým založená na princípoch dodržiavania ľudských práv, slobody, demokracie, právneho štátu, dobrých susedských vzťahov a oddanosti k európskej integrácii a transatlantickej spolupráci.

„Je nevyhnutné, aby sme sa zamysleli nad úlohou vyšehradskej spolupráce v tomto meniacom sa prostredí. Práve preto slovenské predsedníctvo poskytne platformu pre otvorený dialóg v tejto oblasti a bude iniciovať internú reflexiu o budúcnosti a prioritách vyšehradskej spolupráce,“ uviedlo ministerstvo.

Slovenské predsedníctvo bude aj naďalej poskytovať podporu Ukrajine, ktorá čelí vojenskej agresii. „Urobíme všetko pre to, aby sme pomohli Ukrajine obnoviť jej suverenitu v medzinárodne uznaných hraniciach,“ zdôrazňuje ministerstvo.

Vývoj spojený so situáciou na Ukrajine vyvoláva podľa slovenského rezortu diplomacie vážne otázky týkajúce sa bezpečnosti a ochrany krajín a ich občanov, ktoré si vyžadujú globálne a európske odpovede, no mnohé sa dajú riešiť aj priamo v našom regióne.

Slovenský rezort diplomacie tiež podotýka, že medzi krajinami vyšehradskej spolupráce sa podarilo vybudovať silné ekonomické a infraštruktúrne prepojenia, pričom cieľom slovenského predsedníctva bude tieto väzby rozšíriť a ešte viac posilniť.

Prioritami slovenského predsedníctva budú štyri oblasti. V oblasti „prepojenia“ sa bude orientovať na prehlbovanie regionálnej spolupráce pri rozvoji dopravy, jadrovej energetiky a nízkouhlíkových technológií.

V oblasti ekonomiky sa zameria na zelenú a digitálnu transformáciu. Kapitola udržateľnosť sa týka spolupráce v obehovom hospodárstve, zmeny klímy či ochrany prírody. V oblasti „ľudia“ predsedníctvo reflektuje na nedávne zvýšenie ročného rozpočtu Medzinárodného vyšehradského fondu s cieľom posilniť spoluprácu najmä pri mobilite mládeže a medziľudských kontaktoch.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #vyšehradská štvorka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy