ÚDZS chce začať diskusiu o rozdelení zdravotnej starostlivosti na štandard a platený nadštandard

V rámci reformy zdravotníctva je potrebné otvoriť diskusiu aj o tom, čo by malo byť občanom poskytnuté ako štandard a čo by malo byť chápané už ako nadštandard, za ktorý si treba priplatiť. V Správe o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za rok 2021 to navrhuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

10.07.2022 12:13
Operácia / Lekár / Doktor / Nemocnice / Foto: ,
debata (59)

Odôvodňuje to tým, že súčasný stav nekonečného dofinancovávania deravého systému verejného zdravotného poistenia je neudržateľný.

Na zdravotnú starostlivosť podľa ÚDZS Slovensko vynaloží 7,7 %, Holandsko 7,9 % hrubého domáceho produktu. „Finančných zdrojov nie je v slovenskom zdravotníctve tak málo, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať,“ domnieva sa úrad pri pohľade na porovnateľný podiel výdavkov na zdravotníctvo.

Dodáva, že problém je v tom, čo všetko je z týchto zdrojov hradené a koľko sa na konci dňa komu ujde. „Systém zdravotnej starostlivosti v Holandsku sa vyznačuje vysokou mierou solidarity a efektívnosťou. Základom úspechu sú trhový mechanizmus, obmedzené politické zasahovanie, zvýšená konkurencia a vplyv poistencov,“ vymenúva ÚDZS v správe.

Okrem zaangažovania poistencov úrad považuje za nevyhnutné zabezpečiť kontrolu zdravotných poisťovní či férovú distribúciu zdrojov poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Za férovú distribúciu peňazí nemocniciam označil čo najskoršie uplatňovanie úhrad formou DRG (Skupiny súvisiacich diagnóz).

Správa hodnotí dnešný systém paušálnych platieb bez ohľadu na reálny výkon nemocníc ako kontraproduktívny. Čím menej zdravotnej starostlivosti nemocnice poskytnú, tým viac nákladov na personál, lieky a materiál ušetria a dosiahnu lepší hospodársky výsledok.

Cieľom mechanizmu úhrad DRG je jednoznačne stanoviť platby za súvisiace diagnózy. Fungovať mal už v roku 2013. Systém sa v súčasnosti precizuje, stále nemá priradené ceny, ktoré by zodpovedali slovenským podmienkam. Spravuje ho riadiaci výbor pod ministerstvom zdravotníctva.

Z informácií na webovej stránke Centra pre klasifikačný systém DRG vyplýva, že ostatné zasadnutie výboru bolo v júni tohto roka. Na tomto zasadnutí sa podľa zverejnenej zápisnice výbor venoval metodike na naštartovanie kultivácie DRG na Slovensku, pretože pri kúpe DRG systému z Nemecka neboli zakúpené metodiky pre jeho údržbu a aktualizáciu. Preto bola požiadaná Európska komisia o technickú pomoc.

nemocnica martin Čítajte viac Nové nemocnice v Bratislave a Martine? Peniaze na ne budú, čas nie
59 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotná starostlivosť #Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy