Fleischer z kauzy Očistec ide do väzenia, nezaplatil peňažný trest

Právoplatne odsúdený exriaditeľ ekonomickej sekcie rezortu vnútra Martin Fleischer z kauzy Očistec dostal 15 mesiacov väzenia. V utorok o tom rozhodol Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku. Dôvodom je, že Fleischer nezaplatil väčšinu z peňažného trestu vo výške 150-tisíc eur. O uloženie náhradného trestu sám požiadal.

12.07.2022 11:49 , aktualizované: 23:05
Martin Fleischer Foto: ,
Exriaditeľ ekonomickej sekcie Ministerstva vnútra Martin Fleischer prichádza na pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 12. júla 2022
debata (28)

„Bola reálna možnosť, aby bol trest uhradený. Je zrejmé, že odsúdený je vlastníkom dvoch bytov v Bratislave spolu s manželkou. Bolo tu riešenie, aby tento majetok mohol byť speňažený,“ podotkol samosudca s tým, že Fleischer nepožiadal ani o splátkový kalendár. Vo väzení by si mal odpykať približne 12 mesiacov, keďže tri mesiace už bol vo väzbe. Na nástup do výkonu trestu s minimálnym stupňom stráženia bude vyzvaný. Po polovici trestu môže požiadať o podmienečné prepustenie.

„Nebola zákonná možnosť na to, aby bol odpustený tento peňažný trest, lebo sa preukázalo, že disponuje majetkom, ktorý by v prípade speňaženia mohol použiť na zaplatenie tohto peňažného trestu. Rozhodol sa dobrovoľne a sám inicioval toto konanie,“ reagoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek.

„Neexistuje inštitút, ktorý vás môže prinútiť, aby ste speňažili svoj majetok do takej miery, aby ste prišli o strechu nad hlavou,“ uviedol Fleischer. Verdikt vníma ako súladný s rozhodovacou praxou súdov.

Vlani v auguste súd Fleischerovi schválil dohodu o vine a treste za prečin nepriamej korupcie. Okrem dvojročného podmienečného trestu odňatia slobody s päťročným odkladom dostal vtedy aj peňažný trest vo výške 150-tisíc eur, z ktorého zaplatil 25-tisíc eur. Na rovnako dlhý podmienečný trest odňatia slobody bola vlani odsúdená aj jeho manželka Margaréta, tá peňažný trest vo výške 30-tisíc eur uhradila.

Fleischer bol do konca januára 2021 približne tri mesiace väzobne stíhaný. Podľa medializovaných informácií mal vystupovať ako svedok-kajúcnik proti obvinenému podnikateľovi Jozefovi B.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #kauza Očistec #Martin Fleischer