Heger vyzýva Sulíka, aby ustúpil, lebo mafia čaká za dverami

SaS už nie je súčasťou koalície. Vyhlásil to líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík počas utorkového vyjadrenia pre médiá.

12.07.2022 15:42 , aktualizované: 18:03
Eduard Heger Foto: ,
Premiér Eduard Heger
debata (234)

Na stredajšie rokovanie vlády však ministri zo strany plánujú ísť. Sulík deklaroval, že liberáli majú záujem na dovládnutí súčasnej vlády. Žiadajú však prepracovanie koaličnej zmluvy, ktorá bola podľa Sulíka viackrát porušovaná.

„Opustili sme koalíciu a z toho vyplýva, že naši štyria ministri podajú demisiu, ale spravia to až koncom augusta, a to preto, lebo chcem dať čas a šancu novým rokovaniam. Potom netreba hore-dole podávať demisie. Ak rokovania nebudú úspešné alebo ak k nim nedôjde, tak 31. augusta podáme demisiu tak, ako sme avizovali,“ ozrejmil Sulík.

Priznal, že SaS sebe aj partnerom vytvára priestor na rokovania aj tým, že ešte nešpecifikovala svoje požiadavky, o ktorých hovorila minulý týždeň. Ak bude zo strany partnerov záujem, SaS je pripravená rokovať. Nepovedal, či sú liberáli ochotní ustúpiť z požiadavky na odchod ministra financií a lídra OĽaNO Igora Matoviča z vlády, ak by deklaroval, že zmení svoj spôsob fungovania. Označil to za hypotetickú otázku.

„Nemáme záujem o predčasné voľby, chceme, aby sa toto volebné obdobie normálne skončilo. Len treba napísať novú koaličnú zmluvu,“ poznamenal s tým, že súčasná koaličná dohoda bola viackrát porušovaná. Odmieta, že by šlo o snahu SaS začať s predvolebnou kampaňou. Koalíciu SaS podľa jeho slov neopustila pre snahy o posilnenie svojho postavenia, ale preto, lebo sa v nej ďalej fungovať nedalo.

V súvislosti s novou koaličnou zmluvou už minulý týždeň avizoval požiadavku prepracovať ju na základe aktuálnych politických reálií. „Volebné výsledky nie sú vytesané do kameňa. To, čo je dôležitejšie, je počet poslancov, ktorými strana disponuje,“ uviedol.

Podotkol, že hnutie OĽaNO disponuje aktuálne 48 poslancami a strana SaS ich bude mať po demisii jej ministrov v pléne 20. Klub SaS totiž počas volebného obdobia posilnili viacerí zákonodarcovia, ktorí odišli zo strany Za ľudí aj spolu s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou.

Sulíka mrzí, že premiér Eduard Heger (OĽaNO) reagoval negatívne na zverejnenie listu, ktorý mu SaS adresovala. Sulík to nepovažoval za problém, keďže list neobsahoval nič dôverne ani nové. Ak by však vedel, že to premiér bude takto vnímať, zrejme by ho nezverejnil.

„List nie je sumár našich požiadaviek, ale zhrnutie toho, čo sa udialo. Je to odôvodnenie nášho rozhodnutia,“ vysvetlil s tým, že v ňom zároveň načrtli možnosti ďalšieho fungovania. Pripomenul výhrady strany k fungovaniu Matoviča. Hovorí o rozvrate verejných financií, hlasovaní s fašistami v pléne Národnej rady SR, chaotickom fungovaní a ďalších negatívach.

Na Sulíkovú tlačovku prostredníctvom sociálnej siete stručne reagoval aj líder „obyčajných“ Igor Matovič.

Foto: Facebook Igora Matoviča
Igor Matovič

„Treba si uvedomiť, že hrozí zopakovanie fatálnej chyby z minulosti, kedy v roku 2011 padla vláda Ivety Radičovej pre euroval. Ten napokon aj tak prešiel a v predčasných voľbách celú demokratickú scénu prevalcoval Robert Fico,“ zareagoval premiér Eduard Heger (OĽaNO) na najnovšie slová Richarda Sulíka.

Za vlády Smeru sa podľa neho „podarilo rozložiť právny štát a okradnúť občanov o miliardy“. „História sa môže znova zopakovať. Riskujeme návrat Roberta Fica a jeho dvojčaťa Petra Pellegriniho. Pritom situáciu máme stále v rukách a môžeme tomu zabrániť,“ pokračuje Heger.

Na záver vyzval liberálov: „Obraciam sa na stranu SaS s výzvou, aby urobila krok dozadu, pozrela sa na veci z nadhľadu, pretože mafia čaká za dverami. Neotvárajme!“

SaS / Edo / Čítajte viac Sulíkov list už "Edo" má, prišiel mu četom. Heger hovorí, že SaS vedie volebnú kampaň

Prezidentka Zuzana Čaputová sa chce premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) pýtať na ďalšie fungovanie vlády. K situácii v koalícii sa vyjadrí po stretnutí s ním. To by sa podľa jej slov mohlo konať v závere tohto alebo v úvode budúceho týždňa. Povedala to médiám počas návštevy hornonitrianskej bane Cigeľ.

„To, čo ma zaujíma, je funkčnosť vlády, pretože všetky krízy, ktorým čelíme, nemajú prázdniny. Zároveň čelíme vnútropolitickej kríze. Veľmi ma zaujíma, aká je jeho vízia, jeho pohľad na ďalšie fungovanie vlády,“ ozrejmila prezidentka. Nepovedala, či vníma ako najväčší problém v koalícii Igora Matoviča. K situácii sa vyjadrí po stretnutí s predsedom vlády.

Hlava štátu si všimla, že komunikácia medzi koaličnými partnermi prebieha na sociálnej sieti či cez médiá. „Nechám na nich, aby si toto vzájomne vysvetlili. Nemám dôvod vstupovať do ich hádok,“ uzavrela.

© Autorské práva vyhradené

234 debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Sulík #koaličná kríza #strana SaS