„Konopný väzeň“ ide na 15 rokov do väzenia, má prísť aj o dom

Na 15 rokov väzenia a prepadnutie majetku v prospech štátu odsúdil Okresný súd v Trnave Josefa Š., ktorému našli v dome v Dolných Zeleniciach v okrese Hlohovec veľké množstvo marihuany. Súd zároveň konštatoval, že zníženie trestov za marihuanu, ktoré platí od 1. mája 2022, sa obžalovaného nijako netýka. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný sa proti nemu odvolal. Skupina priaznivcov označuje Josefa Š. za „konopného väzňa“. Na vyhlásenie rozsudku ich prišlo približne tridsať.

12.07.2022 20:08, aktualizované: 20:12
debata (22)

Súd pôvodne koncom minulého roku odsúdil Josefa Š. za drogovú trestnú činnosť na 20 rokov väzenia a prepadnutie majetku, Krajský súd v Trnave však tento rozsudok zrušil a vrátil vec na opätovné rozhodnutie prvostupňovému súdu. Prípad Josefa Š. uvádzali ako príklad drakonického trestu aktivisti aj politici, ktorí sa zasadzovali o zníženie trestov za marihuanu. Na vyhlásení rozsudku bol prítomný aj europoslanec Martin Hojsík, ktorému sa trest nepozdával. „Potrebujeme zásadné zmeny, potrebujeme dekriminalizovať marihuanu a riešiť veľkých drogových dílerov, ktorí tu robia reálne problémy,“ povedal Hojsík. Pýtal sa, čo je to za krajinu, v ktorej dostane pestovateľ konope 15 rokov natvrdo a prepadnutie majetku, ale skorumpovaný sudca, ako bol sudca Polka, dostane podmienku a pokutu 150-tisíc eur.

Josefovi Š. našli policajti NAKA začiatkom minulého roku pri prehliadke rodinného domu v Dolných Zeleniciach pri Hlohovci niekoľko kilogramov marihuany v škatuliach, vreckách, pohároch aj dózach. Celkovú hodnotu omamaných a psychotropných látok pôvodne vyčíslili na 183-tisíc eur, súd pred novým rozsudkom niektoré dôkazy vyradil a hodnotu látok tak znížil na 114-tisíc eur. Zo zaisteného materiálu bolo možné vyrobiť tisícky bežných jednorazových dá­vok.

Ministerka je za zmenu právnej úpravy trestu prepadnutia majetku

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (klub SaS) je je za zmenu právnej úpravy trestu prepadnutia majetku aj úpravu drogových trestných činov. Ministerka vníma agendu ako kľúčovú výzvu na poste ministerky spravodlivosti. Reagovala tak na dnešné rozhodnutie Okresného súdu v Trnave v prípade Jozefa Š. za pestovanie marihuany. O jej stanovisku informoval Peter Bubla z tlačového oddelenie ministerstva spravodlivosti.

„Je k tomu však potrebná dohoda a podpora koalície, čo sa mi, žiaľ, zatiaľ nepodarilo dosiahnuť. Ale budem sa o to naďalej usilovať, nech budem v akejkoľvek politickej role," uviedla Kolíková.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #marihuana #drogová trestná činnosť
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy