Proces v kauze Kuciak a prípravy vrážd prokurátorov odročili na september

Proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež v kauze prípravy vrážd prokurátorov má pokračovať 19. septembra. Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku nariadil aj ďalších 15 termínov pojednávaní. Z toho šesť v januári 2023. Predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová ozrejmila, že budú vypočutí ďalší svedkovia, znalci a čítané budú ďalšie dôkazy.

13.07.2022 10:05 , aktualizované: 16:05
kočner para Foto: ,
Na snímke vľavo obžalovaný Marián Kočner a vpravo jeho advokát Marek Para na súdnom pojednávaní v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a tiež v kauze plánovaných vrážd prokurátorov na ŠTS v Pezinku 12. júla 2022.
debata (1)

V prípade vraždy novinára a jeho snúbenice súd rozhoduje o vine Kočnera a Zsuzsovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil vlani v máji prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú v tejto kauze tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody. Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

Analýza: Komunikáciu Zsuzsovej s Kočnerom nemožno interpretovať len doslovne

Písomná konverzácia medzi obžalovanými Alenou Zsuzsovou a Marianom Kočnerom z obdobia, keď bol zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová, obsahovala šifrované informácie. Slúžiť mali na zahmlievanie skutočného významu komunikácie. Nemožno ju preto interpretovať len doslovne. Vyplýva to z analýzy vypracovanej Filozofickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú v stredu prečítali na ŠTS.

Dvojica Zsuzsová a Kočner čelia obžalobe v kauze novinárovej vraždy, tiež pre prípravu vrážd prokurátorov. Jazykovedci v analýze podotkli, že komunikácia cez aplikáciu Threema obsahovala okrem šifrovaných výrazov aj emotikony.

Bernard Slobodník Čítajte viac Slobodník: Bödör bol Kočnerov primáš

Obžalovaní si okrem iného písali o kožných chorobách, ktoré podľa analýzy poukazujú na politický kontext. Šifry hovoriace o tretích osobách sa vyskytujú najmä vo februári 2018. Slová o „vypadnutých zuboch“ mali odkazovať na smrť inej osoby.

Kočner argumentoval, že slová o kožných a iných ochoreniach sa zakladali na reálnej situácii. Tvrdí, že trpí alergiou a mal by držať diétu. Zároveň na jeho zdravotný stav podľa jeho slov vplýva psychika.

„Súd nespochybňuje obsah predloženej listiny ako takej,“ vyhlásila predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová. Senát však vyhodnotil analýzu ako odbornú prácu, nie ako znalecký posudok. Dôkaz navrhol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. V odvolacom konaní ho Špecializovanému trestnému súdu prikázal vykonať Najvyšší súd SR.

Splnomocnenec poškodených rodičov zavraždeného novinára Roman Kvasnica považuje analýzu za mimoriadne silný a podstatný dôkaz. „Takýto dôkaz sa na Slovensku ešte nevykonával,“ zdôraznil.

Na vypracovaní tohto dokumentu sa podieľal sedemčlenný tím. „Ukázalo sa nám, že niektoré výrazy sa veľmi významne vyskytujú práve v týždňoch, ktoré boli okolo dátumu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ uviedol novinárom jeden z autorov analýzy Matej Karásek z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

„Takú kvalifikovanú a zrozumiteľnú výpoveď odborníka na súde som dlho nezažil,“ podotkol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus. Dôkaz vyhodnotí v záverečnej reči.

sud, kuciak, Kriak, Mlynarčík Čítajte viac Mlynarčík: Zadanie na sledovanie Kuciaka prišlo približne na jeseň 2017

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby – Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Dušan Kracina a Darko Dragič. Tomáš Szabó bol vylúčený na samostatné konanie. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017, prijať ju mala Zsuzsová.

Poškodení prokurátori nie sú na pojednávaní prítomní. Rovnako ani obžalovaná Zsuzová a obžalovaný Kracina. Obaja požiadali o konanie v ich neprítomnosti.

kuciak: vrazda novinára Čítajte viac Slovensko je vzorom, ako funguje korupcia, povedal režisér filmu o Kuciakovi
1 debata chyba
Viac na túto tému: #vražda novinára #vražda novinára Jána Kuciaka #príprava vrážd prokurátorov