Na Slovensku potvrdili tretí prípad opičích kiahní

Na Slovensku potvrdili tretí prípad opičích kiahní. Ide o osobu z vekovej skupiny 20 až 59 rokov, k prenosu ochorenia došlo pravdepodobne v zahraničí. TASR o tom informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

21.07.2022 15:14 , aktualizované: 15:33
debata (9)

Osoba je podľa neho izolovaná a hospitalizácia nebola potrebná. „Osoba vyhľadala lekársku pomoc a vzhľadom na príznaky ochorenia zodpovedajúce opičím kiahňam jej bola odobratá vzorka biologického materiálu na laboratórne vyšetrovanie, na základe ktorej bola následne diagnóza potvrdená,“ ozrejmil.

Súvislosť s doterajšími prípadmi na Slovensku sa podľa neho nezistila. ÚVZ upozornil, že počet potvrdených prípadov môže na našom území môže narastať, no nepredpokladajú sa rozsiahle epidémie.

Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Inkubačný čas ochorenia je zvyčajne šesť až 16 dní, kolísať môže aj od piatich do 21 dní. Príznaky sa na začiatku podobajú chrípke. Infikované osoby pociťujú horúčku, únavu, bolesti svalov či zimnicu, neskôr sa pridá výsev.

Slovensko plánuje kúpiť 2000 dávok vakcíny účinnej proti opičím kiahňam, potvrdilo pre TASR ministerstvo zdravotníctva. Vakcína má byť podľa neho na Slovensku dostupná po úspešnom ukončení procesu darovania a distribúcie Európskou komisiou v spolupráci s výrobcom a po doručení na určené miesto dodania.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) potvrdila už 14.000 prípadov vírusu opičích kiahní na celom svete. Najviac potvrdených prípadov je v Európe. Medzi nakazenými stále prevažujú muži, ktorí mali pohlavný styk s mužmi, doplnila WHO. Úmrtia boli hlásené len v Afrike.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #opičie kiahne