SHMÚ: Extrémne sucho aktuálne zasahuje takmer 60 percent Slovenska

Extrémne sucho aktuálne zasahuje takmer 60 percent územia Slovenska, upozornil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Krajinu v júli zasiahli dve výrazné vlny horúčav.

25.07.2022 16:41 , aktualizované: 16:50
sucho, pôda, zem Foto:
Nedostatok vlahy trápi Slovensko.
debata (5)

„Situácia so suchom sa v porovnaní s minulým týždňom ešte zhoršila, a to predovšetkým na západnom Slovensku. Extrémne sucho aktuálne zasahuje takmer 60 percent územia a sucho rôznej intenzity je na takmer 99 percentách územia Slovenska,“ priblížili meteorológovia v klimatologickom zhodnotení 29. týždňa.

Deficit pôdnej vlahy je takmer na celom území SR a najvyššie hodnoty mínus 80 až mínus 100 milimetrov sú na severozápade Slovenska. „Normálne vlahové podmienky sú len na 0,7 percenta celkovej plochy,“ spresnil hydrometeorolo­gický ústav.

Monitoring meteorologického sucha hovorí o miernom zlepšení situácie. Avšak stále na Slovensku prevládajú veľmi suché až extrémne suché podmienky. Mierne sucho je podľa indexu SPEI na šiestich staniciach. „Normálne vlahové podmienky sú už len v Poprade, Gánovciach a Tisinci,“ podotkli.

SHMÚ ďalej informoval, že deficit zrážok je za posledných 90 dní najvyšší v Banskej Bystrici, mínus 192 milimetrov, Medzilaborciach, mínus 176 milimetrov, a Švedlári, mínus 175 milimetrov. Deficit zrážok približne mínus 165 milimetrov je aj v Prešove, Sliači a Podolínci.

počasie, sucho, poľnohospodárstvo Čítajte viac Extrémne pôdne sucho zasahuje viac ako polovicu územia Slovenska

Na niektorých meteorologických staniciach zaznamenali v júli najvyššiu teplotu v histórii meraní týchto staníc. Najteplejšie bolo podľa SHMÚ 21. júla v Dolných Plachtinciach (40 stupňov Celzia). Rekordné teploty namerali okrem iných aj stanice Vígľaš-Pstruša, Žiar nad Hronom, Banská Bystrica či Prievidza.

Slovensko zaznamenalo doteraz len tri dni, keď vystúpila teplota nad 40 stupňov Celzia. Meteorológovia priblížili, že júl zasiahli dve výrazné vlny horúčav. „V obidvoch týchto vlnách boli na niektorých meteorologických staniciach zaznamenané nové rekordy maximálnej dennej teploty vzduchu pre mesiac júl,“ podotkli.

Video

Vstup do lesov v okrese Nové Zámky bude zakázaný

Do lesov v okrese Nové Zámky bude od utorka (26. 7.) platiť zákaz vstupu. Dôvodom je enormné nebezpečenstvo vzniku požiarov, informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová.

„Okresný úrad Nové Zámky vydáva od dnešnej polnoci až do odvolania zákaz využívania lesov verejnosťou z dôvodu enormného nebezpečenstva vzniku požiarov. Zákaz sa vzťahuje na všetky lesné pozemky v okrese Nové Zámky,“ priblížila hovorkyňa. Ako ďalej uviedla, zákaz vstupu do lesov aktuálne platí aj v okresoch Košice a Košice-okolie.

SR Bratislava počasie horúčavy Kuchajda osvieženie BAX Čítajte viac V Košiciach či TANAP-e zakážu vstup do lesov

Pripomenula, že väčšina okresných riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) vyhlásila čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov. Zakázané je „fajčiť alebo používať otvorený plameň (zápalky, zapaľovače, variče atď.) na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov“. Tiež zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k vzniku požiaru alebo k jeho rozšíreniu. Rovnako sa nesmie spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru.

Mimoriadna situácia pre nedostatok pitnej vody

V 11 obciach platí aktuálne mimoriadna situácia pre nedostatok pitnej vody, uviedol tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

Ide o obce Volica, Drňa, Chrámec, Pača, Spišská Nová Ves, Dlhé Stráže, Podhorie, Baldovce, Richnava, Zubák a Banská Štiavnica.

Screenshot 2022-07-21 134509 Čítajte aj Klimatická zmena sa ľahko ignoruje, kým nie je horúco. Slovensko malo Deň zúčtovania v máji
5 debata chyba
Viac na túto tému: #SHMÚ #sucho