Krúpa odchádza z klubu OĽaNO. Prekáža mu spolupráca s fašistami

Poslanec Juraj Krúpa odchádza z klubu hnutia OĽaNO. Tvrdí, že OĽaNO v roku 2022 už nie tým hnutím ako v roku 2020. "Nebolo to jednoduché. Ale po dôkladnom zvážení a zrelej úvahe som sa rozhodol opustiť poslanecký klub OĽaNO," ozrejmil poslanec na sociálnej sieti. V živote politika, rovnako ako v živote človeka podľa neho nastane chvíľa, keď sa musí rozhodnúť ako ďalej. Klub OĽaNO už opustilo viacero poslancov, po odchode Krúpu by mal mať 47 členov. Krúpovi už bývalí kolegovia z klubu Kristián Čekovský a Andrej Stančík tvrdia, že jeho rozhodnutie je predčasné.

28.07.2022 12:00 , aktualizované: 16:05
ide o pravdu, Juraj Krúpa Foto: ,
debata (216)

„Posledné týždne v slovenskej politike priniesli okamihy, s ktorými sa ako občan a politik, vyznávajúci demokratické a liberálne hodnoty, nemôžem stotožniť,“ spresnil predseda výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Tvrdí, že zistil, že OĽaNO v roku 2022 už nie je tým hnutím, ako v roku 2020.

„Za niečo viac ako dva roky pri kormidle vládnej moci urobilo toľko hodnotových obratov, že sa v spätnom zrkadle spreneverilo tým zásadám, z ktorých vzišlo a prečo mu tak veľa ľudí dalo dôveru vo voľbách. Hnutie, ktoré sa prezentovalo tolerantne k rôznym názorovým prúdom, zultrakonzerva­tívnelo,“ dodal.

Podľa Krúpu sa hlavný ťah hnutia „vyprázdňoval od protikorupčnej agendy“ a začal sa stupňovať boj proti tzv. „liberálnemu peklu“.

„V poslaneckom klube sa prekvapujúco začali tolerovať prvky orbánovského nacionalizmu a koketovať so spoluprácou s extrémistami. S tými, ktorí počas náročných rokov pandémie, zvyšujúcej sa inflácie, energetickej krízy a agresívnej vojny Ruska proti Ukrajine sústavne podkopávali legitimitu tejto vládnej koalície,“ vyhlásil.

Doplnil, že vyvrcholením tohto príklonu k ultrakonzer­vativizmu v klube OĽaNO sa stala prípustnosť možnosti „vytvorenia menšinovej vlády za ad hoc podpory rôznych kriminálnikov, extrémistov a fašistov počas koaličnej krízy“.

„Uvažovať o pokračovaní vo vláde aj za takýchto neprijateľných podmienok sa stalo pre moje poslanecké svedomie červenou čiarou. Nedokážem ju preklenúť,“ zdôraznil.

Tvrdí, že pilierom tejto štvorkoalície bola kľúčová zhoda na obrane demokratických hodnôt a tej sa ani po odchode z klubu OĽaNO nemieni vzdať.

„Ale principiálne odmietam legitimizovať extrémistov ich prizývaním k reálnej moci. Na takýchto krokoch, vedúcich ku korózii vnímania zásadných demokratických hodnôt a princípov, na ktorých bola táto koalícia štyroch vládnych strán postavená, sa odmietam podieľať. Nemôžem patriť do spoločnosti poslancov, ktorí hrozili popravnými čatami a stavali v čase proticovidových opatrení šibenice pred domami našich zdravotníkov, ktorí zachraňovali s absolútnym vlastným vypätím, životy iným,“ zdôvodnil prečo odchádza z poslaneckého klubu OĽaNO.

Šéf OĽaNO Igor Matovič na odchod Krúpu zareagoval až o niekoľko hodín a už tradične na sociálnej sieti. Napísal, že najväčšou silou hnutia sú srdciari.

„Srdciari, ktorí idú do boja bez kalkulácií, či sa im to oplatí, či vyhrajú, či boj prežijú. Srdciari, o ktorých sa v ťažkých chvíľach môžete aj naslepo oprieť. Srdciari, ktorí vás od chrbta nezrádzajú, ale vám chrbát kryjú. Rád bojujem spolu s ľuďmi, ktorí majú odvahu a česť. Je to ťažké, ale nebojte sa,“ napísal Matovič.

© Autorské práva vyhradené

216 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #OĽaNO #Juraj Krúpa #Andrej Stančík #Kristián Čekovský