Záujem o štvrtú dávku vakcíny proti covidu má vyše tritisíc ľudí nad 50 rokov

Na očkovanie štvrtou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je aktuálne registrovaných 3774 ľudí starších ako 50 rokov. Pre TASR to potvrdila riaditeľka sekcie marketingu a komunikácie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová.

28.07.2022 18:43
Vakcína / Očkovanie / Foto:
Očkovanie 3. dávkou vakcíny proti covidu v Ružinovskom domove seniorov 26. októbra 2021 v Bratislave
debata (27)

Ministerstvo zdravotníctva spustilo očkovanie štvrtou dávkou pre túto vekovú kategóriu minulý týždeň.

„Podľa dostupných dát druhá posilňujúca dávka mRNA vakcín stabilne chráni pred závažným priebehom ochorenia do desiatich týždňov po očkovaní. Dáta po tomto časovom horizonte nateraz nie sú dostupné,“ vysvetlil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Existujú podľa neho len obmedzené údaje v oblasti účinnosti proti subvariantom omikronu BA.4 a BA.5.

Záujemcov zaočkujú vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech, a to bez ohľadu na ich predchádzajúce vakcinácie. ŠÚKL pripomína, že očkovanie by sa malo uskutočniť aspoň štyri mesiace po prvej posilňujúcej dávke. „S dôrazom na osoby, u ktorých uplynulo šesť a viac mesiacov od očkovania,“ doplnil.

Vladimír Lengvarský Čítajte viac Lengvarský: Situácia s covidom je stabilná, sprísňovanie sa aktuálne neplánuje

Očkovanie je podľa ministerstva zdravotníctva najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia, hospitalizáciou či úmrtím. Záujemcovia sa môžu registrovať prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk alebo využiť možnosť očkovania bez registrácie.

Na Slovensku sa doposiaľ štvrtou dávkou vakcíny mohli očkovať imunokompromitovaní pacienti nad 18 rokov. Tento týždeň sa má spustiť aj prihlasovanie pre pacientov od 12 rokov. „Registrácia na očkovanie druhou ‚booster‘ dávkou v skupine imunokompromi­tovaných vo veku od 12 do 18 rokov ešte nebola spustená,“ uviedla Daničová.

Vývoj pozitívnych prípadov

Ako pribúdali pozitívne testovaní na Slovensku

pozitívnych za deň
celkový počet pozitívnych

zdroj: NCZI

Všetky grafy, štatistiky a čísla o koronavíruse

Všetky grafy
27 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #koronavírus #vakcína proti covidu