Globsec: Každý tretí Slovák do 35 rokov nemá názor na okupáciu Československa v 1968

Každý tretí Slovák do 35 rokov nemá názor na okupáciu Československa v auguste 1968. Vyplýva to z prieskumu, v ktorom Globsec skúmal postoje vyše 3 000 ľudí na Slovensku.

03.08.2022 12:43
okupácia, výstava, cvernovka Foto: ,
Na snímke obrnený transportér počas vernisáže výstavy Okupácia 1968. Ilustračné foto.
debata (132)

„Slabé poznatky o udalostiach augusta 1968 možno pozorovať najmä u mladých. Zatiaľ čo 78 percent respondentov starších ako 65 rokov vníma tieto udalosti negatívne, len 55 percent respondentov vo veku 25–34 rokov ich vníma negatívne, pričom veľké percento mladých Slovákov nevie, ako má dané historické udalosti zhodnotiť," uviedol Globsec vo svojom prieskume.

Na otázku „Ako hodnotíte inváziu Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968 a dvadsaťročnú ruskú okupáciu?“ odpovedalo 14 percent respondentov, že obsadenie a následnú normalizáciu vníma pozitívne, zatiaľ čo každý piaty respondent nevedel na danú otázku odpovedať. Šesťdesiatšesť percent respondentov vníma udalosti augusta 1968 a následnú dvadsaťročnú okupáciu krajiny negatívne. „Nízke povedomie mladších generácií o kľúčových historických udalostiach na Slovensku zvyšuje ich zraniteľnosť voči aktérom, ktorí sa snažia účelovo interpretovať tieto historické udalosti na polarizáciu a šírenie dezinformácií,“ dodala analytička Globsecu Katarína Klingová.

V prieskumoch Globsecu sa pravidelne ukazuje, že ženy sa menej zaujímajú o geopolitické témy alebo politické dianie a ich poznatky v tejto oblasti sú preto horšie. Väčšie nedostatky o historických udalostiach u žien boli spozorované aj pri otázke invázie a následnej okupácii Československa. Zatiaľ čo 70 percent mužov a 63 percent žien, ktorí sa zapojili do prieskumu, vníma tieto udalosti negatívne, 25 percent žien odpovedalo „neviem“. Je to desať percentuálnych bodov viac u ako mužských respondentov, ktorí tiež „nevedeli“.

Rozdiely vo vnímaní možno pozorovať aj medzi jednotlivými krajmi. Zatiaľ čo väčšina respondentov v každom kraji vníma tieto historické udalosti negatívne, v Bratislavskom kraji je to 74 percent, pričom v Prešovskom alebo Banskobystrickom kraji je to len 61 percent respondentov. Podobné rozdiely možno pozorovať aj v prípade odpovedí „neviem“, pričom 25 percent respondentov v Trnavskom, 23 percent v Banskobystrickom a 21 percent v Nitrianskom kraji nevie zhodnotiť túto historickú udalosť.

132 debata chyba
Viac na túto tému: #okupácia Československa #GLOBSEC #Okupácia 1968
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy