Pokračovanie článku: Sulík: Kompromis sa nenašiel. Matovič: Máme byť s vládou mafie zase čiernou dierou Európy?

Sulík sa pristavil pred novinármi pred začiatkom rokovania. Povedal, že na stretnutie ide preto, že ho pozval premiér Eduard Heger (OĽaNO). Na otázku, či strana SaS opustí koalíciu ešte pred septembrom uviedol, že odpovie až po rokovaní. Predseda OĽaNO Igor Matovič popred novinárov prefrčal vo vládnej limuzíne. SaS vypovedala koaličnú zmluvu a žiada vypracovanie novej. Jej požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. Ak sa jej požiadavky nenaplnia do konca augusta, ministri za SaS chcú podať demisiu.

Richard Sulík pred stretnutím lídrov koalície.

Sulík ešte pred piatkovým stretnutím zopakoval, že požiadavka jeho strany na odchod lídra OĽANO Igora Matoviča z vlády platí. „Pokiaľ Igor Matovič neodíde z vlády do konca augusta, tak odchádzame my,“ povedal novinárom v Sliači s tým, že dôvody už jasne pomenovali. Kritizuje Matoviča za rozvracanie verejných financií za proaktívnej spolupráce s „fašistami“ alebo za zamestnávanie 500 úradníkov navyše. „To je pre nás za čiarou. Povedali sme si buď – alebo, lebo takto to už ďalej fungovať nemôže,“ dodal.

Pokiaľ by SaS nepokračovala vo vláde, podporí podľa Sulíka rozumné návrhy v parlamente. Šéf SaS podľa svojich slov počul mnohokrát o tom, že sa hovorí o budúcom vládnutí jeho strany s mimoparlamentným Hlasom. „Budeme sa snažiť o riadnu pravicovú koalíciu,“ reagoval s tým, že volič rozhodne.

Richard Sulík Čítajte viac Sulík: Najpravdepodobnejší scenár je demisia ministrov SaS na konci augusta

Predsedníctvo hnutia OĽaNO, ako aj jeho poslanecký klub vo štvrtok (11. 8.) informovali, že líder OĽaNO Matovič zostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od strany SaS. „Toto rozhodnutie je nemenné. Igor Matovič vyhral voľby. Dostal mandát na zostavenie koalície pre toto volebné obdobie. Je predsedom strany s najvyšším počtom poslancov v parlamente,“ odôvodnilo svoje rozhodnutie predsedníctvo a poslanci OĽaNO.

Hnutie upozornilo, že Slovensko čelí bezprecedentným výzvam, ako je pandémia, vojna na Ukrajine, utečenecká kríza, extrémna inflácia či rast cien energií. „Je to čas, keď je potrebné držať spolu, poskytnúť občanom potrebnú oporu a istotu, že ich vláda týmto náročným obdobím bezpečne prevedie,“ dodalo.

Kollár apeluje na zdravý rozum

Za Sme rodina účasť potvrdil aj predseda Národnej rady SR a strany Sme rodina Boris Kollár a podpredseda strany Peter Pčolinský. Predstavitelia Sme rodina počas trvania vládnej krízy viackrát uviedli, že ide o spor medzi OĽANO a SaS. Od partnerov očakávali jeho vyriešenie, nemali voči nim personálne požiadavky.

Kollár apeloval na zdravý rozum, vyzval partnerov, aby sa začali správať zodpovedne. Kritizuje, že sa pozornosť sústreďuje len na egá. Upozornil, že Slovensko zažíva rôzne krízy. „Keby boli pokojné časy a nič sa nedialo, tak čert to ber, urobia sa predčasné voľby, zastaví sa chod štátu na pol, trištvrte roka, nič sa nedeje,“ skonštatoval a zdôraznil, že momentálne nemáme urobenú zmluvu s elektrárňami a nemáme zabezpečenú ochranu domácností. Upozornil na zvýšenie cien energií a plynu. „V tejto situácii odísť a nevedieť zasadať, prijímať zákony, nevedieť pomôcť ľuďom, to je už podľa mňa hraničiace s trestným činom, vykašľať sa na ľudí len pre svoje ego,“ vyhlásil v piatok.

vetrák bittó cigániková Čítajte viac Vláda padá. Spory poháňajú hádky cez médiá

Za ľudí chce dovládnuť do konca volebného obdobia

Účasť za stranu Za ľudí potvrdila poslankyňa parlamentu Jana Žitňanská. V piatok ráno uviedla, že sa štvorkoalícia ešte môže dohodnúť na tom, aby v nejakej podobe dovládla do konca volebného obdobia.

Žitňanská by bola podľa svojich slov rada, keby stretnutie nebolo posledným, ale naopak, prvým rokovaním o tom, ako pôjde štvorkoalícia ďalej. „Pevne dúfam, že ešte stále existuje cesta sa dohodnúť, aby sme v nejakej podobe dovládli,“ uviedla s tým, že prediskutovať to treba vnútri a neobťažovať ľudí možnými konštrukciami.

Igor Matovič, matovic Čítajte viac Štvorkoalícia zrejme končí. Matovič sa postu ministra vzdať nemieni

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová doplnila, že na rokovaniach budú presadzovať zotrvanie štvorkoalície. „Potrebujeme funkčnú koalíciu a v rámci rokovaní urobíme maximum pre normalizáciu vzťahov,“ uviedla s tým, že strana Za ľudí nie je súčasťou sporov. „Je nezodpovedné a nepoctivé voči občanom Slovenska rozbíjať vládnu koalíciu v čase, keď Slovensko čakajú najťažšie časy za posledné desaťročia – celosvetová inflácia, celoeurópska energetická kríza a vojna za našimi hranicami,“ upozornila. Podľa Remišovej treba investovať energiu do riešenia problémov ľudí na Slovensku, nie do osobných sporov medzi koaličnými partnermi.

Igor Matovič Čítajte viac Matovič: Rišo, si už veľký. Klamať sa nepatrí. Spiknúť sa s mafiou a fašistami proti vláde je zbabelosť

© Autorské práva vyhradené

314 debata chyba
Viac na túto tému: #SaS #Richard Sulík #Igor Matovič #Boris Kollár #štvorkoalícia #Veronika Remišová #koaličná kríza
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy