Lietajúca posteľ v košickej nemocnici. Pritiahla ju magnetická rezonancia

V košickej univerzitnej nemocnici dočasne nefunguje prístroj magnetickej rezonancie. Nemocnica potvrdila, že znefunkčnenie je dôsledkom "náhodného pritiahnutia kovového predmetu" prístrojom. Je v ňom silný magnet a ten k sebe pritiahol kovovú posteľ, ktorá sa využíva na prevoz pacientov.

21.08.2022 16:51
SR Košice UNLP nemocnica ilustračná snímka KEX Foto: ,
Na archívnej snímke z 10. marca 2020 Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach.
debata (10)

„Aktuálne pracujeme na opätovnom spustení prístroja do prevádzky. Môžeme potvrdiť, že nedošlo k žiadnemu ohrozeniu pacienta ani personálu," povedala hovorkyňa Monika Krišková. Pripomenula, že Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice v súčasnosti rekonštruuje priestory na Rastislavovej ulici, kde v krátkom čase spustí do prevádzky novú modernú magnetickú rezonanciu. Na otázky, kedy by mal byť prístroj funkčný a koľko bude oprava stáť, nemocnica neodpovedala.

Prístroj magnetickej rezonancie sa v medicíne používa na neinvazívnu diagnostiku. „Vytvára snímky tela pacienta s využitím magnetického poľa," ozrejmila spoločnosť Siemens Healthineers Slovakia, ktorá je významným výrobcom a dodávateľom prístrojov do nemocníc na Slovensku. Zdôraznila, že hoci nejde o jej prístroj, podobný incident nezaznamenala.

Medzi hlavné oblasti použitia patrí podľa spoločnosti vizualizácia mozgu a miechy pacientov s neurologickými stavmi, mozgovými príhodami a onkologickými ochoreniami. Doplnila, že magnetická rezonancia je tiež vhodná na vyšetrenie hlavy, chrbtice, ciev, abdominálnej časti a pohybového aparátu. „Významnou rýchlo rastúcou oblasťou je aj zobrazovanie srdca pomocou magnetickej rezonancie," vysvetlila.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #magnetická rezonancia #UNLP
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy