Zostali jamy a miliónové škody. V prípade výstavby obchvatu Bratislavy padli obvinenia

Bratislavský krajský prokurátor podal obžalobu na dve fyzické a jednu právnickú osobu pre poškodenie životného prostredia pri výstavbe diaľničného obchvatu Bratislavy, čím mali vzniknúť miliónové škody.

26.08.2022 11:48
cyklisti Foto:
Cyklocesta na Lužný most, ktorý je súčasťou obchvatu Bratislavy.
debata

Pri preukázaní viny im hrozí trest odňatia slobody až na desať rokov. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

„Enviropolicajti z Bratislavy ukončili vyšetrovanie, na základe ktorého bola dňa 12. augusta podaná obžaloba,“ uviedla polícia. Obžalobu podali pre zločin ohrozenia a poškodenia životného prostredia.

D4R7, obchvat Bratislavy Čítajte viac Takmer dvojmiliardový projekt je veľké fiasko. Kto nesie vinu na nedokončenej križovatke na bratislavskom obchvate?

Obvinení mali v roku 2018 poškodiť životné prostredie v okrese Senec na území Chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov. „V rozpore s príslušnými právnymi predpismi mali na tomto území vykonať nelegálnu ťažbu štrkopiesku v objeme viac ako 600.000 ton a odstrániť ornicu v objeme viac ako 80.000 ton,“ priblížila polícia s tým, že tak vznikli dve samostatné materiálové jamy, hlboké až na hranicu úrovne spodnej vody.

„Došlo k závažnej zmene, resp. zničeniu vzhľadu krajiny, reliéfu terénu a územného systému ekologickej stability. Značne sa poškodili aj prirodzené funkcie ekosystémov,“ dodala polícia s tým, že znalci vyčíslili škodu na 8,7 milióna eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #životné prostredie #obchvat Bratislavy #polícia SR