Letecké dni v Kuchyni lákajú na rozlúčku s armádnymi migmi

Medzinárodné letecké dni SIAF 2022 sa začali v sobotu na Letisku Kuchyňa v Malackách. Program bude pokračovať aj v nedeľu. Na leteckej udalosti sa zúčastní deväť krajín, pripravený je aj bohatý sprievodný program.

27.08.2022 09:42
debata (50)

Informujú o tom organizátori podujatia na webe siaf.sk. Brány letiska sa pre verejnosť v sobotu otvoria o 8.00 h a v nedeľu o 9.00 h ráno. Bližšie informácie o vstupoch sú zverejnené na stránke podujatia.

VIDEO: Slovenský MiG-29 v akcii, pristávanie vo dvojici pri západe slnka a v noci.

Video

„Na tohtoročných medzinárodných dňoch opäť vystúpia kvalitní letci a technika. Tešíme sa, že budeme môcť privítať aj účastníkov zo Spojených štátov. Vďaka dobrým vzťahom a spolupráci so Slovenskom uvidíme dve stíhačky F-22 Raptor pri letovej i statickej ukážke. USA tiež predstavia protiraketový systém Patriot,“ uvádza riaditeľ SIAF-u a Slovenskej leteckej agentúry Hubert Štoksa.

Kamil Glovňa Čítajte viac Expilot legendárnej stíhačky MiG-29: Po záťaži som pristával dosť spotený

Návštevníci si budú môcť pozrieť vojenskú a civilnú leteckú techniku, skupinovú či sólo akrobaciu, techniku Ozbrojených síl (OS) SR a ďalšie. Okrem našich ozbrojených síl prijali pozvanie aj účastníci z USA, Veľkej Británie, Turecka, Maďarska, Talianska, Poľska, Nemecka i Česka.

prelet stihaciek Mig 29,Bratislava Čítajte viac Sovietske migy na Slovensku dolietali. Absolvujú posledný let

Za najväčšie lákadlo označili organizátori stíhačku F-22 Raptor, ktorá tvorí základný prvok bojovej sily USA. Spomenuli aj majstra sveta v leteckej akrobacii Zoltana Veresa či parašutistov z Veľkej Británie, lietadlo P-51 Mustang, ktoré lietalo v druhej svetovej vojne, a ukážku moderného podzvukového lietadla L-39NG od českého výrobcu Aero Vodochody.

VIDEO: Slovak Air Force and MiG-29AS v akcii.

Video

V sobotu aj v nedeľu o 15.00 h sú naplánované rozlúčkové prelety stíhačiek MiG-29. „Priaznivcom lietania odporúčam nevynechať letové vystúpenia veľkých lietadiel L-410 či C-27 J Spartan. Veľmi pôsobivé bude aj vystúpenie vrtuľníkov Black Hawk,“ avizoval letový riaditeľ podujatia Ivan Chvojka. Pripravený bude aj ďalší sprievodný program či detská zóna.

Okrem toho sa na SIAF-e podpíše dohoda o ochrane vzdušného priestoru s Českom a Poľskom. Signatármi budú slovenský minister obrany Jaroslav Naď, ministerka obrany ČR Jana Černochová a minister národnej obrany Poľskej republiky Mariusz Blaszczak. Česko a Poľsko majú chrániť slovenské nebo do dodania nových stíhacích lietadiel F-16, ktoré nahradia súčasné stíhačky MiG-29.

VIDEO: Slovensko ukázalo Patrioty (apríl 2022)

Video
50 debata chyba
Viac na túto tému: #Medzinárodné letecké dni #SIAF #letisko Kuchyňa