Matovič trvá na splnení 10 bodov pomoci, Sulík podľa neho uteká od zodpovednosti

Minister financií a líder OĽANO Igor Matovič naďalej neplánuje odstúpiť z funkcie. Trvá najprv na splnení desiatich bodov, ktoré hnutie OĽANO predložilo. Uviedol to po piatkovom rokovaní vlády, na ktorom sa kabinet zaoberal cenami energií.

02.09.2022 18:00
matovič Foto: ,
Podpredseda vlády SR a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) po 99. rokovaní vlády 2. septembra 2022 v Bratislave.
debata (35)

Ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) vyzval, aby neutekal pred zodpovednosťou.

„Na sto percent neodstúpim. A odstúpim iba vtedy, keď splníme desať bodov pomoci domácnostiam, pomoci ľuďom. A jeden z toho je práve to, aby sme splnili to, čo Richard Sulík sľúbil, že budú mať zmrazené ceny energií,“ vyhlásil Matovič. Vylúčil, že by oznámil rezignáciu v pondelok. Podľa svojich slov cíti viac ako 90-percentnú podporu aj v poslaneckom klube OĽANO.

zdravotne sestry Čítajte viac Matovič tvrdo útočí na Sulíka: Oznámili ceny za elektrinu a vypadol nám obraz aj zvuk, zase je na dovolenke

Matovič si želá, aby Sulík zostal ministrom. „Ale nie pre jeho odbornosť, ale aby neodchádzal od spackanej roboty,“ zdôvodnil. Pripustil, že nájsť zaňho náhradu v aktuálnej situácii, bude náročné.

Heger: Na stole je viacero mien

Ako po rokovaní vlády uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO), na miesto nástupcu ministra hospodárstva Sulíka je na stole viacero mien. „To, čo si každý uvedomuje, je, že je to miesto, ktoré bude najviac exponované,“ podotkol predseda vlády s tým, že to tak bolo aj v čase pandémie, keď hľadali nového ministra zdravotníctva. Zopakoval, že konkrétne mená nástupcu Sulíka najprv predstaví prezidentke.

Spor v koalícii trvá už niekoľko týždňov. SaS oznámila odchod z koalície. Žiada odstúpenie Matoviča z vlády, čo OĽANO odmietlo. V deň, keď ministri SaS mali podať demisiu, prišlo OĽANO na rokovanie vlády s opatreniami, ktoré ak SaS podporí, Matovič z vlády odíde. SaS je ochotná o návrhoch rokovať, ale až keď odstúpi Matovič. Sulík zároveň oznámil, že už demisiu podal.

kreston, obnova ukrajiny, kremský peter Čítajte viac Sulíkov možný nástupca: Toto je jeho 20 hriechov v rezorte hospodárstva
35 debata chyba
Viac na túto tému: #koaličná kríza #vládna kríza 2022