Pokračovanie článku: Školám chýba 3,5-tisíc učiteľov. Štát im ponúkol príspevok 50 eur

Vždy je to o peniazoch

„Učiteľov pre prvý stupeň je ako šafránu. Chýbajú nám a sme nútení ich suplovať vysokoškolsky vzdelanými vychovávateľmi, pedagógmi, ktorý nemajú priamu špecializáciu na primárne vzdelávanie alebo dôchodcovia,“ priblížila kritický stav Renáta Dvončová, zástupkyňa na Základnej škole Ružová Dolina v Bratislave.

Spresnila, že sú vďační, ak matematiku učí dôchodca, alebo inžinier s doplnkovým pedagogickým štúdiom. „Šikovný a jazykovo zdatný mladý človek nezostane pracovať v škole, nakoľko tam nie je nič, čo by ho v školstve držalo a motivovalo,“ upozornila.

Takisto v rámci školského klubu detí, teda družiny, je stav po personálnej stránke katastrofálny. „My sme obsadenosť lepili mladými dievčatami, ktoré skončili strednú školu alebo dievčatami, ktoré si vo svojom odbore nenašli prácu,“ doplnila. No tam to nekončí. Je nedostatok upratovačiek ako aj pomocných pracovníkov v školských jedálňach.

Nástupný plat učiteľa je nižší ako priemerná mzda na Slovensku. Podľa tabuliek predstavuje zhruba 1 000 eur v hrubom. Ostatné dva roky sa platy pedagógov neupravovali. Na začiatku leta dostali všetci zamestnanci v štátnej správe o tri percentá viac.

Na jeseň majú vyučujúci dostať mimoriadnu odmenu vo výške päťsto eur. Okrem toho pedagógom od januára narastú platy o desať percent a od budúceho septembra o ďalších 12 percent.

„Neoplatí sa mi učiť. Je to priveľká zodpovednosť za zlý plat,“ vyhlásila Nina Vallnerová, ktorá sa namiesto učenia rozhodla robiť umenie. Aj tak zarobí viac ako učiteľ.

Petra Hrušková by mohla učiť biológiu. Má na to školu no v obore nepokračovala. „Je to málo peňazí za učenie a vychovávanie mládeže,“ zdôraznila.

Platy sú nízke, a tak aj ľudia s pedagogickým vzdelaním uprednostňujú iné profesie. „Za podobné peniaze pracujem v bábkovom divadle. Práca učiteľa je náročná a je škoda, že technici v divadle dostávajú plat ako kvalifikovaní pedagógovia,“ upozornil Viktor Ori, ktorý sa po absolvovaní Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave zamestnal ako učiteľ v jednej z bratislavských škôl. Dlho sa však na pozícii vyučujúceho neohrial a našiel si inú obživu. Samozrejme, mimo odboru.

Najťažšia je situácia podľa učiteľky Tiny Cesta práve v Bratislave. „Nájmy v hlavnom meste sú jednoducho pridrahé. Obyčajný učiteľ si tu nemôže dovoliť len tak žiť,“ skonštatovala. „Veľa z tých, ktorí by to aj chceli robiť si chcú založiť rodinu. Mám kopu kolegýň, ktorých muži pracujú v IT a tak ony nemusia riešiť peniaze,“ spresnila. Podotkla, že tak majú kapacitu byť dobré učiteľky. „Lebo majú luxus skrátiť si úväzok tak, že učia menej dní v týždni a teda majú viac času na prípravy opravy a všetky ďalšie povinnosti ktoré pri sto percentnom úväzku robí človek po nociach alebo cez víkendy,“ priblížila slovenské pedagogické reálie Cesta.

© Autorské práva vyhradené

72 debata chyba
Viac na túto tému: #učiteľ #ministerstvo školstva #nový školský rok