Prezidentka Čaputová zaželala pracovníkom v školstve uznanie štátu i spoločnosti

Prezidentka SR Zuzana Čaputová otvorila nový školský rok na Spojenej škole Mokrohájska v Bratislave. Učiteľom i nepedagogickým pracovníkom v školstve zaželala spokojnejší rok, dôstojné podmienky primerané dôležitosti ich profesie a uznanie zo strany štátu a spoločnosti. Veľa úspechov popriala aj žiakom.

05.09.2022 10:27
PREZIDENTKA: Otvorila nový školský rok 2022/2023 Foto: ,
Prezidentka SR Zuzana Čaputová so žiakmi počas otvorenia nového školského roka 2022/2023 na Spojenej škole Mokrohájska v Bratislave.
debata (4)

S riaditeľom školy Ivanom Ištokom hovorila aj o tom, ako sa mu darí zabezpečiť pedagogických pracovníkov na tento školský rok. „Nie je to jednoduché, obzvlášť v podmienkach Bratislavy, ktorá má väčšie náklady na život a na bývanie. Preto dlhodobo hovorím, že treba podporovať ľudí, ktorí majú finančné problémy, a sektory, ktoré sú kľúčové pre rozvoj Slovenska, a tým je určite školstvo,“ skonštatovala Čaputová.

VIDEO: Prezidentka Čaputová aj minister školstva Gröhling otvorili nový školský rok.

Video

Prijaté zvyšovanie platov učiteľov je podľa prezidentky dobrý krok. Apeluje však na prijatie takých stimulov, ktoré motivujú ľudí v školstve nielen zostať, ale tiež pomôžu prijímať aj nových.

Prezidentka zároveň vyzdvihla, akým spôsobom škola na Mokrohájskej ulici integruje zdravotné znevýhodnené a zdravé deti. „Je to škola, ktorá vychováva a vzdeláva úspešných absolventov v mnohých profesiách, okrem iného aj v reprezentačnom športe,“ poukázala.

VIDEO: Nový školský rok. Takto ho začali v Dúbravke v Bratislave.

Video

V školskom roku 2022/2023 bude školy navštevovať viac ako 704 000 žiakov. Do školských lavíc zasadne po úplne prvý raz 60 280 detí, ide o prvákov základných škôl. Tento školský rok sa začne bez výraznejších epidemiologických opatrení.

Rezort školstva celkovo predpokladá nástup okolo 880 500 detí a žiakov do škôl. „Z toho do materských škôl pôjde okolo 174 500 detí. Z uvedeného predbežného počtu predpokladáme približne 63 500 detí v povinnom predprimárnom vzdelávaní,“ priblížili z ministerstva školstva.

SR Košice ZŠ príprava nový školský rok KEX Čítajte viac Školám chýba 3,5-tisíc učiteľov. Štát im ponúkol príspevok 50 eur

Do základných škôl sa vráti okolo 475 000 žiakov. Stredné školy v dennej forme bude navštevovať zhruba 204 000 žiakov, z toho približne 6 100 v špeciálnych stredných školách. Prvákov na stredných školách má byť podľa predbežných informácií rezortu školstva 50 500. Do špeciálnych materských škôl pôjde 1 900 detí a do špeciálnych základných škôl 25 050 žiakov.

Otvorenie nového školského roka 2022/2023 na ZŠ...
Otvorenie nového školského roka 2022/2023 na ZŠ...
+5Otvorenie nového školského roka 2022/2023 na ZŠ...

V novom školskom roku budú školy fungovať ako v čase pred pandémiou. Do lavíc žiaci zasadnú bez nutnosti nosenia rúšok, izolácia bude len pre pozitívnu osobu. Riaditeľ školy v prípade zlej pandemickej situácie bude mať možnosť zatvoriť triedu na päť dní či vyhlásiť chrípkové prázdniny. Pokračovať bude aj možnosť ospravedlnenia žiaka na päť dní. Odbremenia sa aj školy, ktoré už nebudú musieť vypĺňať covidový formulár.

Ranný filter ostáva povinný len pre materské školy, na základných a stredných školách táto povinnosť nebude. Povolené aktuálne ostávajú aj školy v prírode, lyžiarske zájazdy, výlety a exkurzie či kurzy ochrany zdravia.

Po nástupe do školy aj po prerušení dochádzky v trvaní viac ako päť vyučovacích dní (teda napríklad po chorobe žiaka) predloží rodič vyhlásenie o bezpríznakovosti. Na školách sa už nebude povinne testovať.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová #školský rok 2022/2023