Darovaním vlasov môžu ľudia pomôcť zaobstarať parochňu onkopacientom

Pomôcť onkologickým pacientom sa dá aj darovaním vlasov. Pripomína to občianske združenie Liga proti rakovine, ktoré aj tento rok prostredníctvom projektu Vystrihaj sa Slovensko mobilizuje k podpore pacientov s rakovinou.

09.09.2022 12:15
vlasy onko rakovina Foto:
Darované vlasy pomáhajú pacientkam s onkologickým ochorením
debata (1)

Liga upozorňuje, že strata vlasov u pacientiek, spôsobená liečbou, môže spôsobiť psychické problémy. „Často sa stretávame s pacientkami, ktoré prežívajú pocity úzkosti, depresie, obávajú sa, ako bude reagovať okolie na ich zmenenú vizáž. Dočasné riešenie straty vlasov v podobe parochne je v náročnom období liečby veľkou pomocou,“ vysvetlila riaditeľka ligy Eva Kováčová. Mnohé z nich si však podľa nej parochňu nemôžu dovoliť.

Projekt Vystrihaj sa Slovensko pomáha pacientkam parochňu zaobstarať, pričom darované vlasy využíva dvomi rôznymi spôsobmi. „Jednou alternatívou je parochňa z pravých vlasov, ktorá sa vyrába na mieru z darovaných vlasov. Druhá alternatíva je kúpa parochne, ktorú dokážeme pacientke zaobstarať oveľa rýchlejšie. Jej financovanie je zabezpečené odpredaním časti darovaných vlasov, ktoré z kapacitných dôvodov a reálnych možností vlásenkárky nie je možné spracovať,“ vysvetlila Kováčová.

Foto: OZ Liga proti rakovine
darovanie vlasov rakovina

Okrem podpory pacientov s rakovinou liga pripomína aj dôležitosť prevencie pred onkologickým ochorením. „Spočiatku sa nemusí prejavovať žiadnymi alebo len zanedbateľnými príznakmi. V prípade takýchto spočiatku bezpríznakových ochorení sa využíva tzv. skríning. Hlavnou úlohou onkologického skríningu je odhaliť nádorové ochorenie v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné,“ ozrejmila liga. Na Slovensku aktuálne fungujú tri skríningové programy – skríning kolorektálneho karcinómu, prsníka a krčka maternice.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina #onkológia #Liga proti rakovine #skríning #skríning rakoviny