„Všetky tieto kroky sú súčasťou tzv. fyzikálneho spúšťania, ktoré trvá približne šesť týždňov,“ uviedli Slovenské elektrárne.
Proces zvážania jadrového paliva sa odštartoval zvoz prvej palivovej kazety v piatok 9. septembra o 01:15, čím sa tretí blok oficiálne stal jadrovým zariadením. Každý zvoz aktívnej zóny reaktora palivom sa vykonáva podľa vopred pripraveného a schváleného programu, ktorý detailne popisuje, ktorá palivová kazeta bude na ktorej pozícii v reaktore umiestnená. V reaktore je 312 pozícií pre palivové kazety a 37 pozícií pre regulačné kazety s absorbátorom.
Zvážania paliva do reaktora sa celý proces spúšťania iba začína. V ďalšej fáze tzv. energetického spúšťania sa postupne zvyšuje výkon reaktora a vykonáva sa množstvo testov. „Aj takých situácií, ktoré elektráreň v bežnej prevádzke nikdy nezažije. Výkonová hladina sa zvyšuje postupne, až napokon reaktor dosiahne 100 percent výkonu. Až v tejto druhej fáze spúšťania sa prvé megawatthodiny z nového bloku v Mochovciach dostanú do slovenskej elektrizačnej sústavy a elektrina vyrábaná bez emisií oxidu uhličitého prvý raz rozsvieti žiarovky v našich domácnostiach,“ konštatovali elektrárne.
Čítajte viac Palivové tyče sa spustili skoro ráno. Pozrite si jadrový reaktor v Mochovciach zvnútra elektrárneSpúšťanie jadrového bloku je zavŕšené 144-hodinovým preukazným chodom tretieho mochovského bloku na jeho plnom výkone. Z pohľadu výroby elektriny sa tak Slovensko už v roku 2023 stane energeticky sebestačné. Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov.