Tóth je klamár a rozprávkar, kričal Kočner. Krajský súd ho oslobodil v kauze motákov

Aj bratislavský krajský súd oslobodil Mariana Kočnera spod obžaloby v kauze tzv. motákov. Tentoraz už aj právoplatne. Prokurátor mu síce navrhoval súhrnný trest 22 rokov, rovnako ako predtým okresný súd však aj krajský konštatoval, že spáchanie trestného činu sa nepreukázalo.

, 13.09.2022 10:05, aktualizované: 18:00
kočner Foto: ,
Marian Kočner na súde.
debata (9)

Oslobodzujúci rozsudok Okresného súdu Bratislava I z 2. decembra minulého roku Krajský súd v Bratislave síce v utorok zrušil , sám však rovnako vyniesol oslobodzujúci rozsudok. „Okrem zhotovenia motáka Marian Kočner nič iné neurobil v zmysle falšovania dôkazu. Nebol totiž osobou, ktorá mala niečo právne relevantné vykonať,“ vysvetlila predsedníčka trojčlenného senátu Danica Veselovská v odôvodnení rozhodnutia.

Pôvodný rozsudok bolo podľa nej potrebné len „kozmeticky upraviť“. Krajský súd sa totiž stotožnil s pôvodnou kvalifikáciou obžaloby, ktorá Kočnera vinila z marenia spravodlivosti. Okresný súd však skutok na pojednávaní prekvalifikoval na trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy.

Kočnerov obhajca Michal Mandzák po pojednávaní skonštatoval, že hlavným faktorom oslobodzujúceho rozsudku bol svedok Peter Tóth, bývalý novinára a príslušník Slovenskej informačnej služby. Podľa obhajoby sa preukázalo, že nehovoril pravdu.

„A takto to bude aj v ostatných prípadoch,“ zdôraznil. Už právoplatne odsúdený bývalý podnikateľ odchádzal zo súdu síce spútaný a v sprievode ozbrojenej eskorty, ale spokojný. „Tóth je klamár a rozprávkar, a preto nechce prísť na pojednávanie v kauze Kuciak,“ zakričal Kočner prítomnej verejnosti.

Marian Kočner, súd Čítajte viac Aké mená sa objavili v motákoch od Kočnera?

Kočner sa mal podľa prokuratúry pripravovať na zločin krivej výpovede a krivej prísahy, keď prostredníctvom advokáta Andreja Šabíka posielal v roku 2018 z väzenia lístočky, tzv. motáky, prostredníctvom ktorých sa mal snažiť o nezákonné ovplyvňovanie prípadu falšovania zmeniek televízie Markíza.

Dosiahnuť to údajne mal pomocou bývalého príslušníka SIS Romana Osuského, ktorý by dosvedčil, že okolo roku 2000 mal vedomosť, a dokonca aj sám videl údajné zmenky televízie Markíza, ktoré neskôr Špecializovaný trestný súd vyhodnotil ako antedatované a Kočnera za ich falšovanie aj odsúdil na 19 rokov väzenia.

Tajné správy z výkonu kolúznej väzby v bratislavskej väznici boli podľa obžaloby adresované exnovinárovi a bývalému príslušníkovi SIS Petrovi Tóthovi, Kočnerovmu obhajcovi Markovi Parovi a ďalším osobám. Tóth štyri z nich odovzdal polícii, ostatné podľa vlastných slov skartoval.

„Nebolo bez rozumných pochybností preukázané, že by obžalovaný chcel dosiahnuť podanie krivej svedeckej výpovede v inej trestnej veci. Súd v súlade so zásadou v pochybnostiach v prospech veci nemal inú možnosť na rozhodnutie,“ vyhlásil vlani v decembri sudca Okresného súdu Bratislava I Marek Filo.

Podľa neho boli vo verzii obhajoby logické diery. „Preukázané bolo, že moták uvedený v obžalobe napísal vlastnoručne obžalovaný a zároveň sa text nejakým spôsobom dostal do dispozície svedka Petra Tótha,“ skonštatoval súd.

kočner Čítajte viac Kočner sa posťažoval na väzbu. Tóth dostal za výpovede proti mne 750-tisíc eur, tvrdí

Neuveril tvrdeniu obhajoby, že by bol moták poslaný poštou. „S pravdepodob­nosťou hraničiacou s istotou sa to stalo prostredníctvom advokáta Andreja Šabíka. To ale samo osebe nie je trestný čin. Ani napísaný text z motáka sám osebe nič trestné neznamená a nezakladá trestnoprávnu zodpovednosť,“ vysvetlil vtedy svoj oslobodzujúci rozsudok predseda senátu.

Pôvodne bol Kočner obžalovaný z marenia spravodlivosti v štúdiu pokusu. Až sudca na prvom pojednávaní právnu kvalifikáciu zmenil na pokus o krivú výpoveď. O trestný čin by podľa súdu šlo len v prípade, ak by sa preukázala Kočnerova snaha nútiť svedka vypovedať v kauze zmeniek televízie Markíza nepravdivo.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Marian Kočner #Kočnerove motáky #motáky