Generálny prokurátor Žilinka sa pre financovanie niektorých škôl obrátil na ÚS SR

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka sa po podnete od Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) obrátil na Ústavný súd SR s návrhom na začatie konania o súlade zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve s ústavou. Informuje o tom na sociálnej sieti. Legislatíva upravuje financovanie súkromných či cirkevných škôl.

16.09.2022 15:12
debata

„Uloženie povinnosti obciam poskytovať finančné prostriedky na mzdy a prevádzku zriaďovateľom cirkevných a súkromných, umeleckých alebo jazykových škôl a školských zariadení, a to zo svojich vlastných príjmov, považujem za svojvoľný zásah do právomoci územnej samosprávy voľne nakladať so svojimi vlastnými finančnými zdrojmi,“ uviedol Žilinka. Ako tvrdí, ohrozuje alebo znemožňuje to riadne plnenie úloh patriacich do jej pôsobnosti.

ZMOS sa ešte vlani v novembri obrátilo v súvislosti s touto novelou zákona na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú a tiež generálneho prokurátora. Združenie tvrdilo, že vďaka novelizácii zákona sa zo samospráv vytvára bezmocný sponzor.

kalinak  treger Čítajte viac Kaliňák zo ZMOS-u: Matovič nám chce brať ďalšie peniaze, ešte aby nebol lístok na MHD drahší ako jazda taxíkom

Financovanie súkromných i cirkevných škôl a školských zariadení sa malo zmenou zákona upraviť. Odstrániť sa malo „nerovné postavenie zriaďovateľov týchto škôl v porovnaní so zriaďovateľmi škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a samosprávnych krajov, ak ide o prerozdeľovanie podielových daní“, vyplýva z novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorou sa upravil aj zákon o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.

Prezidentka novelu zákona podpísala v decembri 2021. Účinnosť nadobudla v januári tohto roka.

debata chyba
Viac na túto tému: #ZMOS #Maroš Žilinka