Na Lešti cvičia jednotky NATO, prišli i americkí či nemeckí vojaci

Nástupom cvičiacich jednotiek z Českej republiky, Nemecka, Slovinska, Spojených štátov amerických a Ozbrojených síl Slovenskej republiky sa začalo v Centre výcviku v Lešti certifikačné cvičenie Strong Cohesion 2022. Jeho cieľom je preveriť pripravenosť bojovej skupiny plniť stanovené úlohy. TASR o tom informoval hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

20.09.2022 12:53
Lešť armáda vojaci NATO cvičenie Foto: ,
Cvičenie Ozbrojených síl Slovenskej republiky a mnohonárodnej jednotky NATO vo vojenskom výcvikovom centre Lešť.
debata (8)

„Vojaci spojeneckých armád dislokovaní v Lešti doteraz zlaďovali svoje postupy. Začínajúce cvičenie Strong Cohesion komplexne preverí plnenie úloh spojených s obranou Slovenskej republiky, interoperabilitu medzinárodných jednotiek v bojovej skupine a precvičí procesy velenia a riadenia vo vzťahu k slovenskej 2. mechanizovanej brigáde, v zostave ktorej bojová skupina pôsobí," uviedol Zemanovič.

Samotnému taktickému prápornému cvičeniu s podporou simulačných technológií predchádzalo preverenie postupov plánovania operácií, integračný výcvik a bojové streľby, ktorých výsledky budú zahrnuté do výsledného hodnotenia.

Mnohonárodná bojová skupina NATO na Slovensku pod velením Českej republiky vznikla na jar tohto roku ako reakcia na agresiu Ruskej federácie na Ukrajine. Doplnila tak už existujúce bojové skupiny NATO v Pobaltí a Poľsku.

Lotyšsko, NATO Čítajte viac NATO posilňuje východné krídlo. Expert hodnotí, či to stačí na Rusko
8 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #vojenské cvičenie #Lešť #Ozbrojené sily SR