Drlička môže prísť o funkciu šéfa SND, opäť podal majetkové priznanie neskoro

Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Matej Drlička môže prísť o funkciu. Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií rozhodol v utorok o strate jeho funkcie vzhľadom na to, že v rámci jedného funkčného obdobia opakovane porušil ústavný zákon, keď dva roky po sebe podal neskoro majetkové priznanie. Rozhodnutie výboru musí ešte potvrdiť Národná rada, informoval šéf výboru Boris Susko (Smer).

20.09.2022 16:43 , aktualizované: 21.09.2022 13:55
drlička Foto: ,
Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička.
debata

Drlička podľa Suska podal oneskorene oznámenie o svojich majetkových pomeroch za roky 2020 a aj za rok 2021. Ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov hovorí, že výbor v rámci konania rozhodne o strate funkcie, ak sa v predchádzajúcom konaní proti verejnému funkcionárovi počas jedného funkčného obdobia právoplatne rozhodlo, že nesplnil alebo porušil povinnosť, alebo obmedzenie ustanovené týmto zákonom.

Richard Sulík Čítajte viac Sulík za neúplné majetkové priznanie pokutu nedostane

Drlička: Procesná chyba, nie úmysel

Drlička považuje oneskorené podanie priznania za procesnú chybu, ktorú medzičasom napravil. „V žiadnom prípade nešlo z mojej strany o úmysel vyhnúť sa tejto povinnosti alebo niečo zamlčať," uviedol v reakcii na rozhodnutie výboru.

Drlička vysvetľuje oneskorenie podania majetkových priznaní nedorozumením a počiatočnou neznalosťou o tom, že si musí túto povinnosť splniť nielen voči Ministerstvu kultúry SR, ale aj NR SR. „Okamžite, ako som bol na túto skutočnosť upozornený, bezodkladne som do parlamentu podal majetkové priznania za oba roky a zaplatil som aj pokutu za omeškanie,“ upozornil šéf SND, ktorý zároveň zdôraznil, že voči predloženým dokumentom nikto nevzniesol námietky. „Preto vnímam veľmi citlivo, ak by som mal byť postihnutý rovnako tvrdo ako tí, ktorí majetkové priznanie vôbec nepodali ani po tom, ako na to boli upozornení,“ dodal.

Ministerka: Pozrite sa na jeho prácu

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) sa neodváži špekulovať o tom, v akom reálnom ohrození je Drličkova funkcia, poslancom Národnej rady však odporúča, aby sa osobne presvedčili o zmene, ktorú Drlička dokázal urobiť v národnej divadelnej inštitúcii.

„Netrúfam si odhadnúť, ako budú poslanci hlasovať, no naozaj im odporúčam, aby sa presvedčili, ako fungovalo SND predtým, ako funguje teraz a aký kus práce sa tam za pána Drličku urobil," povedala ministerka. Súhlasí s legitimitou žiadať postih za porušenie zákona, upozorňuje však zároveň, že Drlička zaplatil za pochybenie finančnú pokutu a povinnosť si dodatočným predložením dokumentov splnil.

Člen výboru Lukáš Kyselica (OĽANO) pre TASR uviedol, že na výbore sa viackrát stretli s aplikačnými nedostatkami, pri ktorých bol zákon nadmieru tvrdý, prípadne za porušenie nebolo možné uložiť sankciu. „Viackrát sme viedli debatu, či zákon nezmeniť. My ako výbor nemáme možnosť modifikovať sankciu, znížiť ju,“ povedal s tým, že sa viedli diskusie, že by výbor mohol predložiť novelizáciu zákona.

Výbor rozhodol o strate funkcie aj pri ďalších troch verejných funkcionároch, ktorí podľa Suska nepodali majetkové priznania opakovane vôbec. O funkciu by mohol prísť člen Rady Slovenského pozemkového fondu Peter Dratva, člen dozornej rady SPP Infrastructure, a. s., Bratislava Dalibor Gergeľ, ako aj člen dozornej rady, SPP CZ, a. s., Brno Anton Maťašek.

debata chyba
Viac na túto tému: #SND #majetkové priznanie #Matej Drlička