Prezidentka označila vedkyňu za priekopníčku v oblasti robotiky a umelej inteligencie, čo sú podľa jej slov odvetia, ktoré čoraz viac ovplyvňujú každodenný život človeka. Zároveň pripomenula, že pred 20 rokmi časopis Discover zaradil Bajcsyovú medzi 50 najvýznamnejších žien sveta v oblasti vedy.
„Do jej života kruto a nemilosrdne vstúpili oba totalitné režimy, ktoré na Slovensku vládli. Fašistický Slovenský štát ju pripravil o najbližších príbuzných, komunistický režim zase o perspektívu. Ako dieťa prišla o matku, neskôr len vďaka náhode unikla gestapu a transportu do koncentračného tábora, v ktorom zahynuli jej otec i nevlastná mama,“ uviedla slovenská prezidentka.
Bajcsyová podľa nej napokon našla v Spojených štátoch nielen domov, ale najmä prostredie priaznivé na prácu, odborný rast a uplatnenie svojho výnimočného talentu.
„Jej životné osudy a úspechy sú aj neprehliadnuteľným posolstvom nielen pre ďalšie generácie mladých vedkýň a vedcov. Je ním neochvejné presvedčenie, že každý človek sa narodí preto, aby dostal šancu prežiť naplnený a spokojný život. A o toto základné právo ho nesmie pripraviť žiadna ideológia ani politický režim,“ dodala Čaputová.
Prezidentka priletela v pondelok do New Yorku, kde v utorok vystúpila s prejavom v rámci všeobecnej rozpravy na 77. Valnom zhromaždení OSN.
Čítajte viac Čaputová v OSN: Naša slabosť povzbudila Rusko k ďalšej agresii