Poslanci posunuli 50-eurový príspevok na dieťa do druhého čítania

Prídavok na dieťa by sa mal zvýšiť na 50 eur mesačne. Opätovne by sa tiež malo zaviesť jednorazové zvýšenie prídavku v sume 110 eur pre deti pri nástupe do prvého ročníka základnej školy. Plénum Národnej rady (NR) SR v stredu posunulo do druhého čítania novelu zákona o prídavku na dieťa, ktorú predložili poslanci koaličnej Sme rodina.

21.09.2022 12:21 , aktualizované: 15:37
parlament národná rada nrsr Foto: ,
Plénum počas 66. schôdze Národnej rady SR.
debata (1)

„Je veľmi dôležité, aby príspevok na začiatok školského roka kontinuálne pokračoval. Týmto sa jeho vyplácanie zachráni, aj keď mu, bohužiaľ, hrozil zánik," skonštatovala jedna z predkladateliek návrhu Petra Krištúfková (Sme rodina). Podľa vlastných slov sa bude snažiť nájsť podporu aj na to, aby bol príspevok poskytovaný všetkým žiakom prvého stupňa.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik BAX Čítajte viac Až 200 eur na dieťa? Matovič ide prekopať rodinný balík, prídavky aj bonus plánuje vyššie

V januári 2023 podľa Krištúfkovej v prípade schválenia návrhu zákona dostanú rodiny príspevok na každé nezaopatrené dieťa vo výške 50 eur. „Je to o 20 eur viac na každé dieťa, ako je tomu aktuálne,“ priblížila.

Zároveň skonštatovala, že v prorodinnom balíčku z dielne Ministerstva financií (MF) SR bolo aj zvýšenie prídavku na dieťa na sumu 40 eur, pričom zákon je aktuálne na Ústavnom súde SR. „Naša novela novelizuje platné znenie zákona, ktorý je na Ústavnom súde, bez ohľadu na to, ako Ústavný súd rozhodne,“ dodala.

17 miliónov ročne

Ďalej by sa podľa návrhu náhradné výživné pre siroty, ktorým nevznikol nárok na sirotský dôchodok alebo je nižší ako náhradné výživné, malo považovať za príjem na poskytovanie opakovaného príspevku dieťaťu v náhradnej starostlivosti. Okrem toho by úrad práce mohol platby výživného určeného k rukám úradu previesť na samostatný účet vzhľadom na to, že tieto finančné prostriedky patria dieťaťu a nemôžu byť vrátené do štátneho rozpočtu. Opakovaný príspevok dieťaťu by sa mal zároveň poskytovať preddavkovo, ak sa koná o náhradnom výživnom pre siroty.

Návrh by mal mať vplyv na rozpočet ministerstva práce. V budúcom roku by podľa predloženého materiálu predstavoval viac ako 17,3 milióna eur, na rok 2024 takmer 17,4 milióna eur a na rok 2025 približne 17,4 milióna eur.

dieťa, prvák, škola, Čítajte viac Rodičia prvákov dostanú od úradov práce zvýšený prídavok na dieťa. Kto oň musí požiadať?
1 debata chyba
Viac na túto tému: #rodinné prídavky #prídavok na dieťa