Zomrel Ladislav Švihran, najstarší aktívny novinár na Slovensku

Vo veku 90 rokov zomrel vo štvrtok (22. 9.) spisovateľ, prekladateľ a novinár Ladislav Švihran, informovala rodina zosnulého.

, 23.09.2022 11:42
debata

Narodil sa 15. decembra 1931 v belgickom meste Liège, neskôr sa s rodinou vrátili na Slovensko. Na Univerzite Komenského vyštudoval odbor pedagogika-psychológia.

Švihran najprv pôsobil ako redaktor v denníku a neskôr v nakladateľstve Smena. Venoval sa aj prekladom do viacerých jazykov, najmä poľštiny a ruštiny. V roku 1970 mu vyšla knižná prvotina Kulturizmus ducha.

V priebehu nasledujúcich piatich desaťročí sa zaradil s desiatkami diel medzi najvydávanejších slovenských autorov. Jeho texty sa nachádzajú aj vo viacerých učebniciach slovenského jazyka a literatúry. V minulosti dostal medzinárodné i slovenské ocenenia, najmä Cenu Vojtecha Zamarovského a Cenu Egona Ervína Kischa.

Aj pred dovŕšením 90 rokov stále publikoval náučné články s témou histórie 20. storočia a sporadicky sa venoval aj prekladateľstvu či písaniu rozhlasových pásiem. Zaradil sa tým medzi najstarších aktívnych publicistov na Slovensku.

debata chyba
Viac na túto tému: #Ladislav Švihran
Flowers