Výsluch exšéfa PPA obžalovaného v kauze Dobytkár trval tri pojednávacie dni

Výpoveďou exšéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) obžalovaného Ľubomíra Partiku pokračoval v utorok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, proces v kauze Dobytkár, ktorý sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v PPA.

27.09.2022 16:34
partika Foto: ,
Eskorta odvádza Ľubomíra Partiku zo Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici 18. augusta 2021.
debata

V skupine ôsmich osôb, ktorých obžaloba viní z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti, sú aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör a finančník Martin Kvietik, ktorí vinu odmietajú, Ľubomír Kropil, ktorý nevyužil ani jednu z možností vyhlásenia o vine či nevine, Juraj Kožuch, Milan Kopriva a Peter Kuba. Vinu priznal iba jeden z obžalovaných Viktor Miklas.

Partika vypovedal pred súdom celkovo tri pojednávacie dni. Vysvetľoval, ako fungovala PPA, ako sa rozhodovalo o rozdeľovaní a vyplácaní agrodotácií, s ktorým zo spoluobžalovaných sa poznal a mal kontakt. Rovnako hovoril aj o svojich obchodných vzťahoch s podnikateľom Petrom Kubom, od ktorého dostal bezúročné pôžičky na podnikanie bez potreby ručenia. Reagoval tiež na otázky, ktoré vyvstali po výsluchu Ľubomíra Kropila, ktorý pre PPA vybavoval projekty. Ten pred súdom vypovedal odlišne než v prípravnom konaní. Najprv v súvislosti s úplatkami pre Ľubomíra Partiku hovoril o sume 3,5 milióna eur, pred senátom ŠTS to už malo byť „len“ 40-tisíc eur.

Proces má pokračovať vo štvrtok výsluchom práve obžalovaného podnikateľa Petra Kubu. Očakáva sa, že potrvá minimálne celý deň aj viac. Až po ňom príde na rad výpoveď Norberta Bödöra, ktorého obhajujú advokáti Robert Kaliňák a Marek Para. Obaja v utorok navrhli prokurátorovi, aby upustil od obžaloby ich klienta, čo sa však nestalo.

Podľa Kaliňáka a Paru v obžalobe prokurátora chýbajú dôkazy. Má údajne len jedného nepriameho svedka. Ako už viackrát zdôraznili, „je to prvýkrát, čo obvinený nemá svoj vlastný skutok v obžalobe“.

„V prípade nášho mandanta tvrdí obžaloba, že mal nulový zisk, čiže v rámci kauzy Dobytkár jemu nepripisuje žiadny prospech,“ konštatoval Kaliňák s tým, že nerozumie potom, prečo táto obžaloba existuje.

debata chyba
Viac na túto tému: #kauza Dobytkár