Káčer vyzval šéfku belgickej diplomacie na ukončenie vyšetrovania Chovancovho úmrtia

Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer požiadal šéfku belgickej diplomacie Hadju Lahbibovú o skoré ukončenie vyšetrovania a vyvodenie prípadnej trestnoprávnej zodpovednosti v prípade úmrtia Slováka Jozefa Chovanca po zásahu belgickej polície v roku 2018. Urobil tak na stredajšom stretnutí v Bratislave.

28.09.2022 17:29
Hadja Lahbib / Rastislav Káčer / Foto: ,
Belgická ministerka zahraničných vecí Hadja Lahbib a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer počas stretnutia v Bratislave 28. septembra 2022
debata

„Po vyše štyroch rokoch verím, že belgické orgány budú v tejto veci postupovať bez prieťahov, aby sa prípad spravodlivo uzatvoril,“ vyhlásil minister, podľa ktorého bude prípad slovenská diplomacia naďalej pozorne sledovať a poskytovať potrebnú súčinnosť až do jeho ukončenia.

V rámci stretnutia otvorili partneri viaceré témy. „Priestor na zintenzívnenie spolupráce do budúcna vidím aj v oblasti energetiky, v kontexte postupného zbavenia sa európskej závislosti od ruského plynu a ropy,“ skonštatoval minister, podľa ktorého je Belgicko pre Slovensko dôležitým partnerom a spojencom.

Diskutovali aj o pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine a jej bezpečnostných či ekonomických dôsledkoch. Vyzdvihli jednotnú reakciu euroatlantického spoločenstva.

Jozef Chovanec, Charleroi, incident, brutalita, policajti, Čítajte viac Ako a kde zomrel Jozef Chovanec? Možno už v cele
debata chyba
Viac na túto tému: #Jozef Chovanec