SaS nebude iniciovať odvolávanie Mikulca, Sulík vylučuje dohody

Poslanci za SaS nebudú iniciovať odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) z funkcie. Nebudú ani dávať podpisy pod prípadný návrh na jeho odvolanie. Novinárom to povedal šéf SaS Richard Sulík.

29.09.2022 16:28 , aktualizované: 18:43
debata (9)

Minister financií a líder OĽaNO Igor Matovič na sociálnej sieti napísal, že Sulík sa dohaduje s „váhajúcimi“ poslancami, aby podporili Matovičove odvolanie výmenou za to, že „popravia“ Mikulca „ruka v ruke s mafiou zo SmeroHlasu“. Sulík to označil za nehorázne, vylúčil takéto dohody. Pripomenul, že pri poslednom odvolávaní Mikulca sa poslanci SaS zdržali.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš nevidel status Matoviča, no tvrdí, že SaS nemá problém odvolávať Matoviča, rozbíjať vládu a spájať sa so Smerom, Hlasom či extrémistami. Šipoš vylúčil, že by rokoval s extrémistami v parlamente a nevie o tom, že by niekto z jeho kolegov takéto dohody robil. Dodal, že ak vyjednáva, tak to robí za klub a zákulisné dohody nevytvára.

O tom, že by mal Mikulec skončiť vo funkcii, hovoril vo štvrtok popoludní šéf brannobezpečnos­tného výboru Juraj Krúpa (SaS). Po rokovaní výboru o hraničných kontrolách súvisiacich s migráciou Krúpa povedal, že minister nezvláda krízové situácie.

Video

„Berte to ako názor predsedu brannobezpečnos­tného výboru. Asi mal na to svoje dôvody. Budeme sa o tom na klube rozprávať, ale nebudeme to iniciovať, ani nebudeme dávať podpisy pod odvolanie Romana Mikulca,“ ozrejmil Sulík.

Mikulec trvá na tom, že problematiku na výbore komplexne, vecne a pragmaticky vysvetlil. „Predseda výboru dnes na rokovaní výboru dokázal svoju nekompetentnosť a zaujatosť. V pozícii predsedu výboru si rieši svoje komplexy miesto toho, aby sa zameral na podstatu veci. Svojimi zavádzajúcimi a manipulatívnymi vyjadreniami si zrejme naháňa stratené hodnoty, o ktorých hovoril, keď prešiel do strany SaS. Zjavne ich nikdy nemal a ani nenašiel,“ skonštatoval Mikulec. Ako dodal, je mu ľúto, ak jeho vysvetlenia na výbore poslanec nepochopil.

„Konečne by sa mal nad sebou zamyslieť a vyvodiť politickú zodpovednosť. Nestačí byť ministrom len tým, že uvoľním ruky polícii,“ povedal Krúpa o Mikulcovi. Ako skonštatoval, ministerstvo vnútra pri každej krízovej situácii len reaguje a nie je dopredu pripravené na jej zvládnutie. Slovensko by podľa Krúpu malo robiť maximum pre utlmenie migračných tokov. Nevidí odhodlanie veci riešiť. Ako podotkol, efektívne riešenie môže prísť až o niekoľko týždňov či mesiacov. Za nezvládnutý považuje aj prvý nápor utečencov z Ukrajiny, čo vyústilo podľa neho do uzatvárania rôznych pochybných zmlúv.

Video

Podpredsedníčka výboru a exministerka vnútra Denisa Saková (nezaradená) zopakovala, že Mikulec na svojej stoličke nemá čo robiť. Mal podľa nej už dávno odstúpiť sám. Zavedením dočasných hraničných kontrol zo strany Česka a Rakúska podľa nej obyvatelia Slovenska prišlo o najcennejšiu výhodu Schengenu – voľný pohyb. „Po prvé je to hanba na európskej úrovni a po druhé je to absolútne zlyhanie, čo sa týka zodpovednosti ministerstva vnútra a zachovania Schengenu a hlavne voči občanom,“ podotkla. V súčasnej situácii sa riešia podľa nej už len dôsledky.

Minister vnútra trvá na tom, že zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach Schengenu nezastaví nelegálnu migráciu a treba ju riešiť v krajinách pôvodu. Apeluje na riešenie témy na úrovni Európskej únie. Spoločné stanovisko krajín chce koordinovať na pondelkovom rokovaní ministrov vnútra V4 v Bratislave. Navrhnúť chce spoločné hliadky na maďarsko-srbskej hranici. Apeluje aj na prítomnosť Frontexu na vonkajšej hranici.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Juraj Krúpa #Roman Mikulec