Slovensko bude chrániť o Patriot menej, odchádza aj časť vojakov NATO

Zo Slovenska stiahnu jednu z batérií systému protivzdušnej obrany Patriot. V rámci Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO v SR sa zároveň zníži počet holandských vojakov.

10.10.2022 17:03 , aktualizované: 17:13
patriot Foto: ,
Systém Patriot na sliačskom letisku.
debata (196)

Ministerstvo obrany hovorí o prirodzenom rozhodnutí vychádzajúcom z vyhodnotenia bezpečnostnej situácie v SR a v regióne, a tiež zo zavedenia množstva iných opatrení, ktoré od začiatku invázie viedli k posilneniu obrany Slovenska, informovala hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

Sliač Čaputová Steinmeier Čítajte viac Na Sliači sú tri batérie Patriot. Videla ich aj prezidentská návšteva

„So spojencami sme dohodnutí, že tu budú dovtedy, kým to bude nevyhnutné. Urobili sme množstvo bezpečnostných opatrení, vďaka ktorým môžeme znížiť počet techniky a tiež spojeneckých vojakov. Ďakujem Holandsku, že tu boli ich vojaci v kľúčovom období,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).

VIDEO: Vojaci NATO, brániť Slovensko pripravení? Vždy pripravení!
Video

Zmeny príspevkov do mnohonárodnej bojovej skupiny NATO sú podľa ministerstva prirodzenou súčasťou vývoja situácie a stanovených úloh. Ako deklarovalo, odchod holandského systému neovplyvní obranyschopnosť SR, v jeho úlohách budú okrem iných prostriedkov ďalej pokračovať aj dve nemecké batérie. Na letisku Kuchyňa pri Malackách je naďalej umiestnená tiež batéria systému Patriot amerických ozbrojených síl.

Ak to situácia bude vyžadovať, môže byť holandský systém do SR opätovne okamžite nasadený, uviedlo ministerstvo. V prípade potreby sa opäť môže zvýšiť aj počet holandských vojakov. Postupný odchod holandskej techniky a personálu očakáva rezort od utorka 11. októbra.

VIDEO: Systém Patriot na Slovensku
Video
196 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #ministerstvo obrany #Patriot