„Európska komisia na základe uzatvorenej zmluvy darovala Slovenskej republike 1440 dávok vakcín proti opičím kiahňam. Rezort zdravotníctva je tak pripravený na prípadné zhoršenie situácie v súvislosti s týmto ochorením a následnú distribúciu vakcín," spresnil.
Vírus, ktorý obsahuje vakcína, je podľa ministerstva v úzkom príbuzenstve s vírusom pravých kiahní a opičích kiahní. Upozornilo, že u ľudí nespôsobuje ochorenie a nemôže sa ani replikovať v ľudských bunkách. „Po podaní vakcíny imunitný systém rozozná vírus vo vakcíne ako cudzorodý a spustí výrobu protilátok. Keď následne očkovaný príde do kontaktu s podobnými vírusmi, protilátky spolu s inými komponentmi imunitného systému vírus usmrtia,“ vysvetlil.
Čítajte viac Epidémia opičích kiahní v Európe sa spomaľuje, tvrdí WHOOpičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Na Slovensku sa celkovo potvrdilo 14 prípadov. Inkubačný čas ochorenia je zvyčajne šesť až 13 dní, kolísať môže aj od piatich do 21 dní. Príznaky sa na začiatku podobajú chrípke. Infikované osoby pociťujú horúčku, únavu, bolesti svalov či zimnicu, neskôr sa pridá vyrážka typická pre opičie kiahne. K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom obsahujúcim vírus opičích kiahní.