Čaputová: Prísľub vlády o splnení požiadaviek lekárov by mohol upokojiť situáciu

Formálny prísľub vlády o splnení požiadaviek lekárov by mohol uspokojiť obe strany "konfliktu". Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po stretnutí s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO). Zhodli sa, že je potrebné najmä zlepšiť komunikáciu na oboch stranách.

17.10.2022 16:51
čaputová Foto:
Prezidentka Zuzana Čaputová.
debata (16)

Hlava štátu podotkla, že minister zdravotníctva je len jeden z „hráčov“ a problematika je nadrezortná. „Je dobré, aby premiér alebo vláda urobila krok, ktorý bude nielen slovným prísľubom, ale ho formalizuje, napríklad v podobe memoranda alebo iného verejného prísľubu lekárom,“ skonštatovala prezidentka. Verí, že vláda nájde vôľu na formalizáciu a že lekári taký krok prijmú. „Práve vzájomné deklarovanie vôle by mohlo byť niečo, čo by uspokojilo obe strany konfliktu,“ doplnila hlava štátu.

Prezidentka sa minulý týždeň stretla aj s predstaviteľmi zdravotníckych stavovských organizácií, navštívila tiež niektoré regionálne nemocnice. „Z všetkých stretnutí, ktoré som absolvovala, mám pocit, že to, čo je potrebné predovšetkým zlepšiť, je komunikácia,“ uviedla. Súhlasí s ňou aj Lengvarský. „Tá úroveň možno nie je dostatočná pre všetkých, takže komunikácia možno má byť o niečo častejšia. O to sa budeme snažiť,“ doplnil.

Peter Visolajský Čítajte viac "Slovenští lékaři v ČR vítaní". Začal sa lov na zdravotníkov vo výpovedi

Prezidentka ubezpečila, že Lengvarský ju oboznámil s konkrétnym plánom aj termínmi, ako dosiahnuť ciele, ktoré požadujú lekári. Obaja vnímajú požiadavky ako legitímne a reflektujúce súčasnú situáciu v sektore. Otázka času splnenia jednotlivých požiadaviek je podľa Lengvarského individuálna a záleží od konkrétnej požiadavky.

BBSK, lekári, nábor, ambulancie Čítajte viac Dostanú nové auto aj bývanie. Na strednom Slovensku sa začal veľký nábor lekárov

Napríklad v súvislosti so zavádzaním DRG systému by sa podľa neho mal budúci rok spustiť pilotný projekt v ôsmich nemocniciach. „Ak sa osvedčí, tak 1. januára 2024 začne fungovať v celom systéme,“ dodal. Na Úrade vlády SR chce tiež v pondelok riešiť vzdelávanie zdravotníkov. „Konkrétne zvýšenie kapacít vysokých škôl, aby mohli prijať viac študentov,“ spresnil s tým, že po vykonaní analýz bude na úrovni ministerstiev stretnutie, či a koľko peňazí navyše do sektora na tento účel pôjde.

čaputová zdravotníci Lapuníková Čítajte viac Lekári potrebujú istotu, že dôjde k formalizovaniu ich požiadaviek, uviedla Čaputová

Lekárske odborové združenie (LOZ) začiatkom októbra informovalo, že hromadné výpovede podalo vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Šéf LOZ Peter Visolajský už minulý týždeň poukázal na to, že situácia je natoľko vážna, že by ju mala začať riešiť vláda.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #platy lekárov #Zuzana Čaputová #Vladimír Lengvarský
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy