Poslanci 119 hlasmi odsúdili útok na Zámockej, extrémisti sa nepridali

Poslanci Národnej rady prijali uznesenie, ktorým ostro odsúdili teroristický čin z 12. októbra, pri ktorom vyhasli životy Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča pre ich sexuálnu orientáciu.

18.10.2022 17:45
Zhromaždenie a pochod na podporu LGBTI+ komunity Foto:
Zhromaždenie a pochod na podporu LGBTI+ komunity na Zámockej ulici, pred podnikom Tepláreň, piatok 14. 10. 2022
debata (20)

Vyjadrili hlbokú sústrasť ich rodinám a zároveň uistili všetkých príslušníkov menšín a komunít, že sú obohacujúcou súčasťou spoločnosti. „Tento teroristický útok proti príslušníkom LGBTI+ komunity a rovnako aj plány na útoky voči židovskej komunite, politikom a ich rodinám považuje NR SR za útok na demokratický štát a tým aj na každého z nás, jeho občanov,“ uvádza sa v prijatom uznesení.

Za uznesenie hlasovalo 119 zo 130 prítomných poslancov, dvaja nehlasovali. Deviatka extrémistov a fašistov Martin Beluský, Marek Kotleba, Stanislav Mizík, Peter Krupa, Milan Mazurek, Rastislav Schlosár, Ondrej Ďurica, Eduard Kočiš a Andrej Medvecký bola proti uzneseniu.

krajčík zámocká Čítajte viac Otec vraha zo Zámockej prvýkrát prehovoril u Kotlebu: Skutok podľa neho spáchal niekto iný

Parlament v uznesení žiada Vládu SR, aby naplnila záväzky z Programového vyhlásenia Vlády SR na obdobie rokov 2021 – 2024 zamerané na zlepšenie postavenia menšín a komunít na Slovensku. Zároveň na ňu apeluje, aby navrhla opatrenia na potlačenie prejavov nenávisti vo verejnom priestore. V prijatom uznesení sa ďalej uvádza, že parlament vyslovuje závažné znepokojenie nad pokusmi obmedzovať práva a slobody menšín a komunít žijúcich na Slovensku. Súčasne vyzýva politikov, verejne činné osoby aj médiá, aby sa vyvarovali akýchkoľvek nenávistných prejavov, ktoré ničia dobré spolunažívanie a môžu viesť k prejavom násilia.

Poslanec Tomáš Lehotský z klubu SaS predložil pozmeňujúci návrh, ktorým žiadal doplniť, že NR SR sa zaväzuje prijať legislatívne zmeny s cieľom zlepšiť život ľudí LGBTI komunity a zabezpečiť rovnosť ich práv. Návrh však neprešiel.

VIDEO: Námestie SNP zaplnili davy, aby odsúdili nenávisť voči LGBTI komunite
Video

Minulú stredu 12. októbra zastrelil pred bratislavským LGBTI podnikom Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave páchateľ dvoch ľudí a jednu osobu zranil. Motívom útoku bola nenávisť k homosexuálom, strelec svoje obete nepoznal. Podľa doterajších informácií bol páchateľom študent gymnázia pre mimoriadne nadaných žiakov Juraj K. z Bratislavy, ktorý následne po útoku spáchal samovraždu.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #streľba na Zámockej