NAKA zadržala stredoškoláka. Podozrieva ho z účasti na terorizme

Elitní policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali študenta strednej školy v Bratislave za to, že svojimi výrokmi verejne schvaľoval teroristický útok na Zámockej ulici. Študent je podozrivý zo zločinu niektorých foriem účasti na terorizme.

, 21.10.2022 14:02, aktualizované: 19:48
debata (88)

Polícia o tom informovala na sociálnej sieti. „V súčasnosti prebiehajú procesné úkony, bližšie informácie poskytneme, keď to procesná situácia dovolí,“ dodala polícia.

Polícia pripomenula, že v rámci svojej činnosti monitoruje aj sociálne siete. „Jednou z foriem účasti na terorizme je verejné schvaľovanie teroristického útoku v zmysle paragrafu 419 b Trestného zákona, za ktoré hrozí trest odňatia slobody vo výmere troch až desať rokov,“ upozornila.

Policajný zbor priebežne vyhodnocuje všetky informácie, ktoré získal vlastnou činnosťou alebo prostredníctvom podnetov od občanov.

Ako prvý priniesol správu o tomto prípade portál Aktuality.sk, ktorému to mali potvrdiť viaceré od seba nezávislé zdroje. V putách skončila aj ďalšia osoba. Oba prípady dozoruje špeciálna prokuratúra.

„Môžeme potvrdiť, že došlo k zadržaniu osoby podozrivej v súvislosti so spáchaním trestného činu terorizmu,“ potvrdil hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. Ako ďalej uviedol, vzhľadom na skutočnosť, že ide o maloletú osobu, ako aj aktuálne štádium konania, nemôže Úrad špeciálnej prokuratúry poskytnúť bližšie informácie.

Portál pripomenul, že paragraf o účasti na terorizme zahŕňa široké spektrum činností. Od verejného podnecovania na spáchanie činu terorizmu alebo jeho verejné schvaľovanie.

Môže ísť tiež o získanie a poskytnutie znalostí na výrobu výbušnín alebo zbraní na spáchanie teroristického činu. Trestnému stíhaniu môže čeliť aj ten, kto iného požiada, aby spáchal alebo sa zúčastnil na spáchaní teroristického či­nu.

VIDEO: Nenávisť musí mať meno, politici sa zhodli, že diskusie nesmú byť anonymné
VIDEO: Zbabelá poprava na Zámockej. Juraj K. vraždil od chrbta
88 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #NAKA
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy