Ukázala nemecká televízia Ukrajinu bez anektovaných území? Polícia vyvracia hoax

Polícia Slovenskej republiky vyvracia hoax o tom, že nemecká štátna televízia ZDF ukázala mapu Ukrajiny bez násilne anektovaných území Ruskom. Televízia ZDF na Twitteri informovala, že fotografia kolujúca na internete je upravená fotka zo spravodajského programu Heute Journal z 10. októbra, ktorá bola na pozadí pridaná zámerne. Zároveň uistila, že takúto mapu Ukrajiny nikdy nepoužila.

22.10.2022 10:32
debata (55)

Polícia SR upozorňuje, že upravené fotografie sú obľúbeným nástrojom prokremeľských propagandistov. „Dezinformačné vody slovenského facebooku sa snažia legitimizovať ukradnutie ukrajinských území Ruskom. Aktuálne prebrali falošnú správu prokremeľských médií a proruských aktivistov o tom, že nemecká štátna televízia ZDF uznala anektované územia Ukrajiny ako súčasť Ruska,“ napísala Polícia SR.

Zároveň doplnila, že v skutočnosti sa spravodajstvo ZDF z 10. októbra od 12:30 nevenovalo téme „výpadkov vody a elektriny“ na Ukrajine, ako tvrdili propagandisti, ale vyšetrovaniu sabotáže na plynovode Nord Stream. V archíve televízie sa nachádza celý program. Hoax na Facebooku u nás šíril Tomáš Špaček z hnutia Republika. Na jeho účet polícia upozorňovala aj v prípade, keď zverejnil video českého dezinformátora Martina Kollera o údajnej genocíde Rusov na Ukrajine od roku 2014. Aj v tomto prípade išlo podľa polície o „absolútny nezmysel šírený ruskou propagandou.“

VIDEO: Hoaxom sa darí aj preto, lebo hnev má na internete výhody
Video
55 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine