Šéfka bratislavskej okresnej prokuratúry odstúpila pre nesprávny postup po nehode na Zochovej

Šéfka Okresnej prokuratúry Bratislava I odstúpila pre nesprávny postup po tragickej nehode na Zochovej ulici v Bratislave.

24.10.2022 18:19
Zochova / Auto smrti / Foto: ,
Zdemolované auto Dušana Dědečka, ktorým na zastávke MHD v Bratislave spôsobil smrť piatich mladých osôb
debata (8)

Informuje o tom TV Joj s tým, že okresná prokurátorka porušila interný predpis, keď bezodkladne po zistení rozsahu tragickej nehody neinformovala svojho nadriadeného. Tým je krajský prokurátor Rastislav Remeta.

Remeta informáciu televízii v pondelok potvrdil s tým, že o uvoľnenie z funkcie požiadala sama okresná prokurátorka po pohovore s nadriadeným.

„Vykonal som pohovor s okresnou prokurátorkou Bratislava I v súvislosti s porušením interných predpisov ohlasovania mimoriadnych udalostí,“ povedal Remeta. Ako doplnil, s odstupom času sa okresná prokurátorka rozhodla, že podá žiadosť o uvoľnenie z funkcie.

Video
Ľudia bez šance. Desivé zábery z nárazu auta na Zochovej

Tragédia na Zochovej ulici v Bratislave, pri ktorej opitý vodič usmrtil päť mladých ľudí a ďalšie osoby zranil, je mimoriadnou udalosťou, ktorú majú prokurátori povinnosť okamžite hlásiť nadriadenému.

Ide o interný predpis vydaný generálnym prokurátorom v roku 2021. „Preskúmaním postupu niektorých prokurátorov v rámci Krajskej prokuratúry Bratislava som zistil, že dochádza k neskorému hláseniu mimoriadnych udalostí, čo v podmienkach prokuratúry nie je možné,“ povedal Remeta.

Ako doplnil, o všetkých trestných činoch, ktoré by spadali pod ohlásenie mimoriadnej udalosti, musí byť ihneď informovaný krajský prokurátor a ten podľa vyhodnotenia danej situácie informuje generálneho prokurátora SR.

Prokurátori podľa príkazu generálneho prokurátora SR musia hlásiť mimoriadne udalosti pri dopravných nehodách nadriadeným, keď dôjde k usmrteniu viac ako troch osôb, vážnemu zraneniu minimálne siedmich osôb či škode presahujúcej sumu 333-tisíc eur. Okrem toho sa za takú udalosť považuje aj situácia, ktorá môže vzbudiť ohlas verejnosti, napríklad usmrtenie známej osoby z verejného života, politika, umelca, ale aj novinára.

Informovanie nadriadených o mimoriadnych udalostiach je pre bratislavských prokurátorov od 5. októbra ešte prísnejšie. Podľa TV Joj Remeta nariadil bratislavským prokurátorom povinnosť byť osobne pri každej dopravnej nehode s následkom smrti. Doteraz takúto povinnosť prokurátori nemali.

Dušan Dědeček Čítajte viac Dědeček ide do väzby. Nepomohlo mu ani odovzdanie pasu
8 debata chyba
Viac na túto tému: #prokuratúra #tragická nehoda na Zochovej