Kollár šíri hoaxy o utečencoch. Policajt však vulgárne nevynadal Ukrajincovi

Hoci sa predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zastal policajta, ktorý na medializovanom videu použil vulgarizmus voči mužovi, ktorého zastavili na diaľnici D2, druhým dychom dodal, že išlo o Ukrajinca. Na svojom profile na sociálnej sieti dodal, že k služobnému postupu policajta nemá výhrady.

26.10.2022 11:44 , aktualizované: 27.10.2022 11:30
kollár Foto:
Predseda NR SR Boris Kollár.
debata (266)

Polícia vo štvrtok na svojej stránke Hoaxy a podvody – Polícia SR informovala, že vodič bol Gruzínec. „Na sociálnych sieťach sme zaregistrovali množstvo šírených informácií, podľa ktorých išlo o Ukrajinca. Nie je to pravda. Podľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave video nakrútil Gruzínec,“ napísali policajti.

Podľa polície niektoré príspevky obsahovali tvrdenia, že ide o prejav nevďačnosti utečencov z Ukrajiny, ktorí sa vyhýbajú odvodovej povinnosti. „Takéto statusy v podstate priamo a bez zábran opisovali, čo bolo hlavným zmyslom ich klamstva o pôvode muža – vyvolať nenávisť voči utečencom z Ukrajiny,“ dodala polícia.

„Kľudne aj odmenu by som mu dal. A či by som ho riešil? Áno, napomenutím, nech nepoužíva vulgárne slová,“ uviedol Kollár. Na videu vidieť, ako muž hovoriaci po rusky alebo ukrajinsky niečo hovorí policajtovi, ktorý sedí v aute a ktorého si pritom nakrúca na mobil. Policajt mu vysvetľuje, že vodič neuhradil diaľničnú známku. V zapätí sa rozčúli a povie „čo ma ty tu poučuješ, do p…“ a rázne vystúpi z auta, po čom video končí.

@eleganttt13 #словакия #мусара ♬ оригинальный звук - eleganttt13

„To, čo si tu dovoľujú niektorí “utečenci” na drahých autách a myslia si, že nám tu budú skákať po hlave, že nebudú nič rešpektovať, ako si to dovolia doma na Ukrajine, tak tieto maniere si priviezli aj k nám. Mýlia si našu pohostinnosť so svojou svojvôľou, sú veľakrát drzí a nerešpektujú ani Policajný zbor,“ napísal Kollár. Dodal, že je rád, že sa policajt „nepokakal“ a nepustil vodiča bez pokuty.

Ako napísala bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti, hliadka bratislavských dopravných policajtov kontrolovala na diaľnici D2 elektronické diaľničné známky a zákaz požívania alkoholu vodičmi pred alebo počas jazdy. Zastavila vozidlo Volkswagen, pričom pri kontrole zistila, že vodič u seba nemá vodičský preukaz a nemá ani uhradenú diaľničnú známku. Dostal pokutu 200 eur, ktorú odmietol zaplatiť a podpísať. Preto s ním policajt spísal na mieste správu o výsledku objasňovania priestupku na úseku cestnej dopravy, ktorú rovnako odmietol podpísať a vyjadriť sa k nej. Keďže nemal uhradenú diaľničnú známku, príslušníci mu zadržali osvedčenie o evidencii vozidla, tabuľky s evidenčným číslom a zakázali ďalšiu jazdu, „kým neodstráni závadu“.

Spolujazdec si činnosť policajtov nahrával na mobil a vchádzal do bezprostrednej bezpečnostnej zóny policajta. „Opakované výzvy policajta, aby opustil jeho bezpečnostnú zónu, muž ignoroval, k policajtom sa správal arogantne a drzo, a do bezpečnostnej zóny policajta vošiel aj počas toho, ako sedel v služobnom vozidle. Policajt voči arogantnému mužovi následne rázne vystúpil, pričom k použitiu donucovacích prostriedkov nedošlo, rovnako nedošlo k zraneniu žiadnych osôb,“ informovala polícia s dodatkom, že bezprostredná reakcia policajta voči tomuto mužovi bude vyhodnotená v rámci disciplinárneho konania jeho priamym nadriadeným.

266 debata chyba
Viac na túto tému: #policajná kontrola #diaľničná známka #polícia SR