Naď: Referendum v Sliači nič neznamená, o americkej základni sa neuvažuje

Výsledok referenda v Sliači neznamená nič pre Slovensko, vládu, rezort obrany ani mesto Sliač. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to uviedol na sociálnej sieti. Deklaroval, že americká základňa na miestnom letisku nebola, nie je a nebude.

30.10.2022 11:33
Jaroslav Naď Foto:
Minister obrany Jaroslav Naď.
debata (115)

„Opakujem, žiadne úvahy či rozhovory sa o americkej základni na Sliači nevedú, a to na žiadnej úrovni,“ zdôraznil.

VIDEO: Sliačania hlasovali vo voľbách aj referende
Video

Pripomenul, že miestne referendum nie je právne záväzné pre vládu. Žiadny význam podľa neho nemá ani pre rezort obrany. „Aj naďalej sa budeme pravidelne stretávať so zástupcami mesta, podporovať ho, vysvetľovať súvislosti a pravdivo odpovedať na všetky otázky,“ uviedol. Verí, že kompetentní na mestskom úrade budú k Sliačanom féroví a nebudú ich zavádzať tak ako pred voľbami, keď hrali na obe strany, ale budú poctivo vysvetľovať, že sa ľudia nemajú čoho báť.

Rezort a Sliačania boli podľa Naďa zneužití na čiusi predvolebnú kampaň. Podotkol, že táto „kampaň strachu“ bola platená z verejných peňazí. Poukázal tiež na nízku účasť na referende napriek jeho spojeniu s komunálnymi voľbami.

letecká základňa Sliač Čítajte viac Väčšina Sliačanov hlasujúcich v referende o americkej základni ju odmietla

Na základni v Sliači podľa neho nie sú v súčasnosti žiadni Američania. Dodal, že prítomní spojeneckí vojaci, Nemci a Holanďania, budú aj naďalej mesto podporovať, a to aj finančnými zbierkami a aj ďalšími projektmi tak ako doteraz.

VIDEO: Naď: Na Sliači nebude ani základňa USA, ani ufónov
Video

Väčšina hlasujúcich v sobotňajšom (29. 10.) referende v meste Sliač bola proti zriadeniu americkej vojenskej základne na jeho území. Z 1513 voličov, ktorí sa na referende zúčastnili, takto hlasovalo 1127 občanov, čo je takmer 75 percent všetkých zúčastnených voličov. Možnosť hlasovať malo 4082 oprávnených voličov O výsledku referenda budú v pondelok (31. 10.) rokovať poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Mesto referendum vyhlásilo na základe petície, ktorú podpísalo 1343 obyvateľov Sliača.

115 debata chyba
Viac na túto tému: #Jaroslav Naď